Phubbing: nenápadná hrozba pro naše vztahy

Mobilní telefony se staly běžnou součástí našich životů. Mnozí z nás si bez nich neumí představit svůj den, natož svůj život. Usnadňují nám každodenní činnosti, poskytují zábavu, vzdělání nebo inspiraci. Jejich prostřednictvím se můžeme spojit s lidmi, se kterými nás dělí stovky kilometrů, nebo si najít přátelé na opačném konci světa. Mezi množstvím čistě pozitivních funkcí můžeme ale posléze narazit na negativní efekty, které přicházejí bohužel ruku v ruce s benefity, které nám technologie přinášejí.

Phubb…co?

Termín phubbing zná asi málokdo, nicméně si troufám říct, že každý se někdy stal obětí tohoto chování a každý se tak někdy choval. Ale co to vlastně znamená? Phubbing je složeninou slov phone a snubbing (mobilní telefon a ignorování) a popisuje skutečnost, kdy člověk používá smartphone během komunikace s druhou osobou. Toto chování se stává poměrně běžné a není tedy divu, že se stalo předmětem mnoha výzkumů, které odhalují souvislosti mezi phubbingem a negativními prvky v partnerských vztazích.

Phubbuji, phubbuješ, phubbujeme

Na to jak často se tento fenomén v našich životech objevuje si musí odpovědět každý sám. Já osobně phubbuji více, než bych chtěla. Když poté vidím, jak se mi příčí, když někdo raději věnuje pozornost svému telefonu než mně, zpětně si takové chování vyčítám. Podle některých studií, je ale možné, že phubbování už v běžných situacích člověk ani nevnímá, protože se pro něj stalo normou. Teď, když konečně můžu vystoupit z pravidel psaní seminárky, dovolím si říct, že mi to přijde hrozně smutné.

Podle několika výzkumů totiž takové chování může například vyvolat ve vztahu konflikty. Zvyšuje také pocity méněcennosti a může u lidí, kteří jsou obětí takové ignorace vyvolat úzkosti či deprese. Pokud někdo věnuje více času dění na mobilním telefonu než vám, přirozeně máte pocit nedůležitosti a nahraditelnosti v takové konverzaci.

zdroj: https://digest.bps.org.uk

Spolu, ale každý sám

Plná přítomnost, která je při vzájemné konverzaci potřeba k tomu, aby byl vztah spokojený, je tímto chováním narušována. Dochází k tomu, že přítomnost partnera je pouze fyzická, a nikoliv mentální. Potom ačkoliv jsme spolu, jsme vlastně každý sám. Prokázala se také souvislost mezi vyšší mírou phubbingu během konverzace a snížením její kvality. To vede k méně častým pozitivním face-to-face interakcím. A jistě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že vzájemná komunikace je jeden z hlavních pilířů spokojeného vztahu.

Jiný výzkum zase poukazuje na to, že phubbing ve své podstatě vyvolává žárlivost, protože často nevíme, s kým si partner zrovna píše. Žárlivost, jak je netřeba dokazovat, snižuje vztahovou soudržnost a jak sami známe, ničí i vztahy, které jsou zprvu plné radosti. Podobně je narušována i vztahová intimita, protože jeden z partnerů (nebo oba) buduje intimitu v konverzaci virtuální na úkor snížení intimity v konverzaci, která zrovna probíhá.

Virtuální vs. reálný svět

Jak popisuji výše, výzkumy opakovaně potvrzují souvislost mezi phubbingem a zvýšeným výskytem problémů provázejících partnerské soužití. Konkrétně data naznačují souvislost mezi zvýšenou mírou phubbingu a častějšími konflikty, snížením kvality konverzace, sníženou vztahovou intimitou, nespokojeností ve vztahu a zvýšenou mírou žárlivosti, jež dále koreluje se snížením celkové vztahové soudržnosti.

Je proto potřeba si tohle všechno uvědomit, kdykoliv sáhneme po mobilním telefonu během konverzace s druhým člověkem. A druhým člověkem nemyslím, jen partnera, ale i rodiče, prarodiče nebo přátelé. Možná si říkáte, že se zvládnete věnovat více věcem najednou, ale věnování pozornosti více činnostem prokazatelně vede k tomu, že člověk není plně zúčastněn ani v jedné z nich.

Ochuzujeme se tím o zážitky pramenící z prožívání přítomnosti a o naplněné vztahy, které by mohly být čistým spojením dvou bytostí a ne pouze překážkou v našem brouzdání ve virtuálním světě. 

Zde je odkaz na mou seminární práci se všemi zdroji: Phubbing

Nevadilo by ti, kdybych si připevnila tvůj telefon na čelo, abych mohla předstírat, že se na mě koukáš, když mluvím?
 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.