Neapol – Krása nebo chaos a nepořádek? Stojí za návštěvu?

Nedávno jsme s přítelem navštívili Neapol, kam jsme letěli na naši první dovolenou. Odkliknutí “Koupit” u našich letenek ale předcházelo dlouhé zvažování. Četli jsme negativní recenze, že je to neskutečně špinavé, nebezpečné a chaotické město. Líbily se nám ale možnosti, výletů do okolí, a tak jsme se pídili o informacích, které by nám prokázali opak. Nakonec jsme našli spoustu názorů, které tvrdily, že je tam skvělá atmosféra a krimitalita jako v každém velkém městě, což nám dodalo potřebnou kuráž.

Ráda bych proto v tomto článku popsala, jakou zkušenost máme s Neapolí a jejím okolím my.

Bezpečnost? Špína? Chaos?

Každé velké město má místa, která nejsou pro turisty bezpečná. Neapol se svým téměř milionem obyvatel proto asi nebude výjimkou. My jsme se pohybovali výhradně v centru, u přístavu a jediným kontroverzním místem, kde jsme byli byla asi tzv. Španělská čtvrť, kde ale chodilo mnoho dalších turistů a jsem toho názoru, že je potřeba tuto čtvrť navštívit, aby člověk viděl, jak někteří lidé žijí. Kontrast nákupní zóny s drahými obchody, která uličky lemuje, je k zamyšlení.

Proto si myslím, že pokud se člověk nevydá prozkoumávat v noci temné zapadlé uličky a bude si hlídat svoje osobní věci (kabelku nosit tak, aby se nedala strhout, nemít u sebe tolik hotovosti atd.), tak si bude připadat v bezpečí jako my.

Co se týče špíny a odpadků, tak ano, jsou tu. Ale spíše v jiných částech města než v centru. Některé domy tu vypadají hodně zchátrale a je vidět, že Italové si na pořádek úplně nepotrpí. Odpadky trochu kazí kouzlo města, ale určitě nepřekáží v jeho objevování a v tom, si dovolenou užít. Možná si pak uvědomíte, že takhle to ve svým městě mít nechcete a už nikdy nic nevyhodíte na ulici 🙂

Chaos? Částečně. A měl svoje kouzlo. I když si člověk pořád musí dávat pozor aby neskončil pod kolami skútru, kterých tu je nespočet. Hlavně pozor na okolní úzké uličky, ze kterých vyjíždějí. Taky se tu hodně troubí – nepřišli jsme na to proč. A Italové moc neřeší červenou na přechodu, prostě když nic nejede, tak jdu. Moment, vlastně jdu i když něco jede. Prostě jdu, ať se děje cokoliv.

Obchodní taktiky

Během dovolené jsme se setkali s několika pochybnými taktikami prodeje, se kterými by obchodníci v Čechách moc nepochodili. Často jsme vídávali, že ceny na venkovním vystaveném menu, byli nižší než v tom, které jsme poté dostali na stůl.

Několikrát se nám také stalo, že nám bylo přičteno automaticky dýško k ceně. Nebo jsme měli každou položku o 50 centů dražší protože “If you sit, you pay more.” Nikdy jsme přitom nebyli informováni předem. Nejlepší byl ale řidič, který nás vezl na Vesuv. Nechal nás nastoupit bez lístku, potom odjel asi 10 minut od zastávky, kde bysme mohli nastoupit na jiný bus, zastavil a řekl “8 euro, is it ok?”, nikdo ani neměl šanci protestovat. Ale tomu jsme se spíš smáli.

Co navštívit?

Pokud plánujete navštívit Neapol kvůli koupání v moři, není to nejlepší nápad. Na větší pláže se musí dojet – což pokud nemáte auto, jako my, není ideální. Přímo ve městě jsou jen takové hodně hodně malé pláže, které jsou plné. Věřte, že jsou ještě menší, než jste si teď představili.

Proto je lepší vydat se po památkách a přírodě. Termín dovolené bych po druhé zvolila spíš na jarní měsíce, protože horko nám hodně věcí ztěžovalo. Nicméně i v létě se to tu dá užít.

Jednodenní výlet Pompei + Vesuvio

Z Neapoli jede asi půl hodiny vlak do Pompejí. Pompeje rozhodně stojí za zhlédnutí, pro mě asi nejzajímavější místo, kde jsem zatím byla. Tak nějak vás donutí přemýšlet nad pomíjivostí života mezitím, co se nepřestáváte divit, co všechno se díky sopečnému prachu dochovalo. My jsme je navštívili ve čtvrtek s lístkem “Skip the Line” a nemůžu říct, že by bylo nějak šíleně přelidněno.

Z Pompejí jsme jeli autobusem na Vesuv, který staví téměř nahoře, ale ke kráteru se jde ještě půl hodinky pěšky. A ty výhledy? Nádhera. Celá Neapol jako na dlani!

Malebné Sorrento

Sorrento je malé městečko, které se nachází se asi 40km od Neapoli a jezdí sem vlak. Stojí na 50m skále, která se tyčí nad mořem. Je to neuvěřitelně působivé. V centru jsou úzké uličky, plné pizzerií a obchůdků s citrony. Atmosféra dokonalá. Ze Sorrenta jezdí autobusy na Amalfi coast, kam jsme původně chtěli, ale nakonec jsme to nezvládli zrealizovat. Trošku mě to mrzí, doufám, že se tam ještě někdy vrátím.

Můžete si všimnout všudypřítomných skútrů 🙂

A konečně Neapol

V samotné Neapoli je toho tolik, že si ani nemyslím, že jsme si stihli všechno prohlédnout. Nejhezčí tu jsou asi hrady – Castel Nuovo a Castel dell’ Ovo. A potom Galleria Umberto I, Piazza del Plebiscito, a poté cesta okolo pobřeží s krásným výhledem na Vesuv, moře a Neapol. Dále v centru města Gesù Nuovo Square s památníkem Guglia dell’Immacolata.

Po městě jsme se pohybovali výhradně pěšky, jednou jsme si ale koupili lístek na metro, abysme se podívali na stanici Toledo, která měla být jedinečná. No a byla. V Praze by se měli se svým designem metra víc snažit. Fotky sem dávat nebudu, ať to vidíte poprvé v reálu jako my =)

Odtud se dá krásně vydat objevovat Španělskou čtvrť, vidět jak tu lidé žijí, načerpat tu zvláštní atmosféru. Chvílemi jsme si připadali, jak na jiném kontinentě. Ale to nepochopíte, dokud to neuvidíte.

Poslední den jsme ještě navštívili katakomby. Už nás ani nepřekvapilo, že uvnitř byly asi tři kostely. Neapol je plná kostelů, často jsou už napůl zchátralé a nejspíš nepoužívané. Dokonce na ně narazíte i ve španělských uličkách. V katakombách jsou příjemní průvodci a prohlídka trvá asi hodinku. Doporučuju nevynechat.

Pizza a Sfogliatella

Neapol je kolébkou pizzy, proto by to byl hřích si tu nějakou nedat. Pokud ale plánujete navštívit pizzerii Sorbillo, která je vyhlášená, připravte se na to, že budete muset stát frontu. My jsme si raději zašli do méně známé 🙂

Sffogliatella (čti Sfojatela) je pečivo, které vypadá jako mušle a je tu velmi oblíbené. Chuť to má úplně jinou, než na co jsme u sladkého pečiva zvyklý. Určitě vyzkoušejte. (tip: U hlavního nádraží najdete spoustu pekáren, které je nabízejí)

Takže já hodnotím Neapol a okolí kladně. Byl to úplně jiný zážitek než cestování po západní Evropě. Pokud bych mohla něco změnit, byl by to již zmiňovaný termín a možná ještě alespoň o dva dny více, abysme si stihli prohlídnout více města a Amalfi coast. Ještě vás určitě vás zajímá, jak je to tu s cenami, tak vám tu udělám takový malý ceník:

video What to do in Naples

Letenky z Berlína – platili jsme 180 euro (pro dva, tam i zpět), dá se sehnat i levnější, pokud koupíte s dostatečným předstihem

Ubytování – my jsme měli krásný apartmán s kuchyňkou blízko centra za cca 60 euro na noc

Vstupy (pro 1):

Pompeje – vlak z N. -6 €, vstup – Skip the Line lístky

Vesuv – bus – 6-8 €, vstup 10 €

Hrad – buď 6€ (muzeum), nebo 12€ (prohlídka v eng, výhled z hradeb)

Katakomby – pro studenty 6€,

Metro – 1,10

Jídlo a pití

Pizza – 6-9

Aperol Spritz – 5-8€ ( 1 – 2 € ve stánku, malý kelímek)

Pečivo – bageta – 0,40 €, Sfogiatella – 1-2€

Těstoviny – dají se koupit i za 1

Voda – 0,40

Caprese salat – 6 – 10

Víno (lahev v obchodě) – 3 – 6 – 30

Káva – 1-2

Ledová tříšť 1-3 € (v tom horku neodoláte, mají je vystavené na chodnících)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.