Bře 212020
Co je to phubbing? Nenápadná hrozba pro váš vztah

Mobilní telefony se staly běžnou součástí našich životů. Usnadňují nám každodenní činnosti a jejich prostřednictvím se můžeme spojit s lidmi, se kterými nás dělí stovky kilometrů, nebo si najít přátelé na opačném konci světa. Paradoxně nás ale oddalují od lidí, kteří sedí vedle nás. Fenomén phubbing může být velkou hrozbou pro naše vztahy. Pojďte si o tom přečíst víc a dozvedět se, jak včas zakročit.

Co je to phubbing?

Termín phubbing zná asi málokdo, nicméně si troufám říct, že každý se někdy stal obětí tohoto chování a každý se tak někdy choval. Ale co to vlastně znamená? Phubbing je složeninou slov phone a snubbing (mobilní telefon a ignorování) a popisuje skutečnost, kdy člověk používá mobilní telefon během komunikace s druhou osobou.

Toto chování je dnes poměrně běžné a není tedy divu, že se stalo předmětem mnoha výzkumů, které odhalují souvislosti mezi phubbingem a negativními prvky v partnerských vztazích.

Konflikty a pocity nahraditelnosti

Na to jak často se tento fenomén v našich životech objevuje si musí odpovědět každý sám. Podle některých studií, je ale možné, že phubbování už v běžných situacích člověk ani nevnímá, protože se pro něj stalo normou.

Podle několika výzkumů takové chování může například vyvolat ve vztahu konflikty. Zvyšuje také pocity méněcennosti a může u lidí, kteří jsou obětí takové ignorace vyvolat úzkosti či deprese. Pokud někdo věnuje více času dění na mobilním telefonu než vám, přirozeně máte pocit nedůležitosti a nahraditelnosti v takové konverzaci.

Spolu, ale každý sám

Plná přítomnost, která je při vzájemné konverzaci potřeba k tomu, aby byl vztah spokojený, je tímto chováním narušována. Dochází k tomu, že přítomnost partnera je pouze fyzická, a nikoliv mentální. Ačkoliv jsme spolu, jsme vlastně každý sám.

Phubbing také snižuje kvalitu konverzace, když například jeden z partnerů odpovídá se zpožděním či nedrží oční kontakt. Narušení každodenní komunikace je obrovský problém. Jistě budete souhlasit, že vzájemná komunikace je jeden z hlavních pilířů spokojeného vztahu.

S kým si asi píše?

Jiný výzkum zase poukazuje na to, že phubbing dokáže vyvolat žárlivost, protože často nevíme, s kým si partner zrovna píše. Žárlivost poté snižuje vztahovou soudržnost a jak sami známe, ničí i vztahy, které jsou zprvu plné radosti. Narušována je i intimita ve vztahu, protože jeden z partnerů (nebo oba) se věnují konverzaci na internetu na úkor té reálné.

Jak se phubbingu vyvarovat?

Kdykoliv sáhneme po mobilním telefonu během konverzace s druhým člověkem, musíme si uvědomit, co tím můžeme způsobit. Možná tím totiž zraňujeme nejen vztah, ale i partnerovy city.

Odložte telefony a užívejte si společný čas

Není lepší způsob, jak se bránit proti negativnímu vlivu phubbingu, než že v přítomnosti partnera odložíte telefon. Když přijdete večer domů, vypněte si upozornění, ať vás nelákají cinkající zprávy a emaily.

Jste-li s partnerem v restauraci či kavárně, zkuste položit telefony na sebe doprostřed stolu a navzájem se kontrolujte, abyste po telefonu během společného času nesahali. Užijte si společně strávený čas, plná pozornost je ten největší dar, který můžete někomu věnovat. A váš vztah tím rozkvete.

Závěrem

Phubbing souvisí se zvýšeným výskytem problémů ve vašem vztahu. Konkrétně data naznačují souvislost mezi zvýšenou mírou phubbingu a častějšími konflikty, snížením kvality konverzace, sníženou vztahovou intimitou, nespokojeností ve vztahu a zvýšenou mírou žárlivosti.

Nepoužívejme mobil v přítomnosti druhých lidí. Ochuzujeme se tím o zážitky pramenící z prožívání přítomnosti a o naplněné vztahy, které by mohly být čistým spojením dvou bytostí a ne pouze překážkou v našem brouzdání ve virtuálním světě.

 

Poznej sám sebe! Pracovní listy zdarma


Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.