Pro 172020
Svátky klidu a míru? 5 tipů, jak zvládnout předvánoční stres

Vánoce, svátky klidu a míru. Často slýchávám, jak lidé říkají, že Vánoce už nejsou, co bývaly. Stěžujeme si, že se každý jen honí za nákupem dárků, že se adventní čas stal časem komerčním a že materialismus vytlačil klid a atmosféru Vánoc. Musí to ale opravdu tak být? Jak zvládnout stres o Vánocích?

O Vánocích se často mluví jako o nejkrásnějším období v roce. Faktem však je, že spousta lidí se v tomto období potýká s mnohem větším stresem než obvykle. Snaha splnit očekávání druhých a prožít dokonalý vánoční čas způsobuje, že se necítíme tak v klidu, jak bychom se cítit chtěli.

“Panna Maria dala život děťátku, proto jsme dnes ty i já ve frontě v Palladku.”

Pokáč

Může to být jinak

K čemu nám je si neustále stěžovat na to, jak jsou Vánoce komerční? K čemu nám je plakat nad tím, že na nich chce každý jen vydělat? Vždyť si můžeme Vánoce udělat podle sebe. Za dveře našich domovů žádná komerce a materialismus nemůžou, pokud jim to my sami nedovolíme.

Máme na vybranou. Buď můžeme ještě 23. prosince běhat po nákupním centru, nebo můžeme doma sledovat pohádky. Buď můžeme gruntovat každý kout v domě, nebo udělat běžný úklid a večer sdílet s ostatními své vzpomínky. Je to vždy na nás. To, co se děje v nákupním středisku, nám může být jedno, pokud doma zapálíme svíčky a pečeme perníčky.

Každý chce potěšit své blízké skvělými dárky. Někdy se ale stačí domluvit na skromnějších Vánocích nebo si navzájem poradit, co by se komu hodilo.

“Mně se taky klíží zraky, bylo toho trochu moc, máme na rok na klid nárok, zas až do Vánoc.”

Vánoce, Vánoce přicházejí

Letošní Vánoce

Letošní Vánoce jsou speciální tím, že přichází téměř po roce boje s pandemií a budou se odehrávat na jejím pozadí. Pro většinu rodin budou skromnější, a možná ne tak veselé. Každopádně je v pořádku, nebudou-li pro vás tyto Vánoce nejkrásnějším obdobím roku.

V tomto roce jsme o hodně přišli. Lidé ztrácí své blízké, své živobytí. Nevidíme, co se děje v domácnostech za zavřenými dveřmi a nevidíme, co se děje v našich myslích. Koronavirus má dopad nejen na finanční situaci rodin, ale především na vztahy a duševní zdraví.

Letošní Vánoce nám proto možná nepřinesou to, co vždycky. Přesto je to čas, během kterého se můžeme pokusit zapomenout na to, co nás trápí. Je to čas, kdy si můžeme uvědomit, jak jsou pro nás naši blízcí důležití i tehdy, když se hádáme. A stejně jako každý rok, i tento nám nic nebrání pocítit vděčnost za to, že jsme s lidmi, které máme rádi.

“Budu slavit Vánoce ve svém srdci a snažit se je tam udržet celý rok.”

Charles Dickens

Jak se během Vánoc nestresovat?

Protože už naše duševní zdraví trpělo v tomto roce až až, určitě mu prospěje, když se aspoň v jeho závěru nebudeme příliš stresovat. Nabízí se otázka, zda Vánoce bez stresu jsou dnes vůbec možné. Přirozená míra stresu je samozřejmě normální a pravděpodobně ji před Vánoci pociťovali i naši předkové.

Jak ale zabránit neutichajícímu stresu, který nám kazí adventní atmosféru a opravdu nic dobrého nepřináší?

Nezapomínejte ani o Vánocích na duševní hygienu.

1) Vánoce nemusí být perfektní

Spousta předvánočního stresu má svůj původ v tom, že se snažíme mít vše dokonalé připravené. Vždycky mi to přišlo trošku paradoxní, však většinou připravujeme svátky pro svou rodinu a ne pro zástupy cizích lidí, kteří nás chtějí hodnotit. A rodina určitě odpustí, že je letos místo deseti druhů cukroví jen pět nebo že v předsíni není utřený prach na lustru.

Stejně tak je to i s dárky. Ani ty nemusí být dokonalé. Někdy stačí dát dárky od srdce, klidně vlastnoručně vyrobené a moc se tím netrápit. Hlavně je však zařídit včas, protože zoufale běhat na poslední chvíli po obchodním centru není zrovna definice klidných svátků.

2) Zvládněte svá očekávání

Zvládnout svá očekávání, to se lehko řekne. Já o tom vím hodně, protože moje očekávání jsou většinu času naprosto mimo realitu a realita se pak zdá být taková šedá. Zkusme si ale uvědomit, že Vánoce nemusí být v každé rodině takové, jak se prezentují ve filmech a reklamách.

I o Vánocích se lidé mohou pohádat, i o Vánocích můžeme být smutní. Většina z nás se na Vánoce těší, nemůžeme ale očekávat, že budou dokonalé. Možná se nepovede štědrovečerní večeře, nebo se někomu nebude líbit jeho dárek. Nejsou ale Vánoce úplně o něčem jiném?

3) Nastavte si hranice

Jsme lidé. A jako lidé máme limity, časové i finanční. Prosím, mysleme na ně i o Vánocích. Nastavme si osobní hranice, svoje priority, které na Vánoce máme. Nemusíme utrácet za dárky tisíce a poté mít problém zaplatit nezbytné výdaje. Obzvlášť tento rok, může být pro mnoho lidí těžké na Vánoce s financemi vyjít. Domluvte si s rodinou skromnější Vánoce.

Neřiďte se pravidlem “Když nemůžeš, přidej víc.” Naopak, když už nebudete moct, tak si odpočiňte, vždyť to není zkouška vaší nezdolatelnosti. Říkejte o Vánocích NE, nemusíte být v jednu chvíli na pěti místech. Má to být především o radosti.

4) Užívejte si vánoční atmosféru

Že ještě nemáte vánoční atmosféru? Ta se dá ale i vytvořit, nemusí přijít sama od sebe. A pokud se budeme prodírat davem s těžkými taškami, koledy v pozadí ruchu města nám ji pravděpodobně ani nevykouzlí.

Vytvořte si chvilku vánoční atmosféry se vším, co pro vás Vánoce znamenají. Pečený čaj, teplé ponožky, svíčky a prskavky, pohádky a hlavně čas s blízkými. Zkuste si užít trochu toho vánočního hygge.

5) Vyhněte se konfliktům s rodinou

Chápu, že poslední dobou tráví mnoho z nás s rodinou mnohem více času než kdy dřív. Možná víc, než bychom sami chtěli. Proto může být těžké se jakýmkoliv konfliktům v rodině vyhnout. Přesto si myslím, že je to do určité míry možné.

Zkuste se o Vánocích vyhnout těm tématům, která jsou v rodině kontroverzní. Politika ať si dá chvíli pauzu a na řešení Covidu budeme mít beztak ještě hodně času, tak proč si tím kazit Vánoce.

V neposlední řadě, myslete na to, že všichni už toho mají po krk. Ve stresu se člověk někdy neovládá tak, jak by chtěl a může vyslovit něco, co si ani doopravdy nemyslí. Buďme k sobě ohleduplní a chápaví. Vždyť se přece máme rádi.

Přeji všem krásné prožití vánočních svátků. Děkuji, že čtete Na vybranou.

Podělte se v komentářích, co pro vás Vánoce znamenají ↓↓↓

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.