Říj 192020

Hygge | Objevte tajemství šťastného života

Hygge | Objevte tajemství šťastného života

Slyšeli jste už někdy o hygge, dánském klíči ke štěstí? Možná ano, ale přesto si spolu připomeneme, co vlastně toto zvláštní slovo označuje a jakým způsobem můžete díky němu naplnit každodenní okamžiky štěstím.

Meik Wiking, který se zabývá výzkumem štěstí ve své knížce píše:

“Hygge je atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to způsob bytí s lidmi, které máme rádi. Pocit, že kotvíme v přístavu bezpečí, kde si můžeme dovolit být sami sebou.”

Hygge a duševní zdraví

Představte si, že sedíte v teple domova, zabaleni v příjemné dece. Upíjíte horké kakao a čtete si ve své oblíbené knize. Nic vás netrápí, vaše starosti se rozplynuly v atmosféře domova. Kolem vás sedí vaši blízcí a z kuchyně voní dobré jídlo. Jak se cítíte?

Zastavit se

Snad ani nepotřebujeme žádné studie, aby nám bylo jasné, že taková atmosféra, klid a čas s blízkými v nás budou vyvolávat pozitivní emoce a my se budeme cítit krásně. Přesto jen málokdy si takovou atmosféru vytvoříme. Vyžaduje to totiž zastavení, a to je pro člověka této doby jedna z největších výzev.

Jak působí na náš mozek?

Hygge nás přenáší do přítomného okamžiku, což způsobuje celkové zklidnění, zmírnění stresu a vyčištění mysli od negativních myšlenek. Je to chvíle, kdy neřešíme své problémy, budoucnost ani minulost. Prostě jen jsme.

Náš mozek vyhodnotí situaci jako bezpečnou, a tak dovolí tělu i mysli se uvolnit. V bezpečí nemají úzkost ani stres své místo. Protože cítíme-li se v bezpečí, není důvod proč by naše tělo mělo být ve střehu před potenciální hrozbou. Mamuti jsou daleko a my doma sedíme u rodinného ohně.

hygge atmosféra

Hlavní zásady hygge

Přítomnost

Důvod, proč má hygge tolik benefitů je, že nás nutí zůstat v přítomnosti. Říká se, že ten kdo přemýšlí nad minulostí dostává se do deprese, ten kdo nad budoucností prožívá úzkost a jen ten, co žije v přítomnosti, je v klidu. Spousta hygge činností, ať už je to čtení, vaření nebo vyprávění, nás zkrátka udržuje v přítomném okamžiku a v tom tkví to zdánlivé kouzlo.

Atmosféra

Svíčky, vůně všeho druhu, praskání ohně v krbu, ztlumená světla – to vše tvoří atmosféru hygge. Dánové zapalují svíčky klidně každý den. Vytvořit atmosféru je pro hygge klíčové.

Pospolitost

Hygge může prožívat člověk i sám, většina Dánů se ale shoduje na tom, že to pravé hygge lze prožít jen s lidmi, které milujete. Vztahy jsou pro naše duševní zdraví klíčové. Vyprávějte si, vzpomínejte, fantazírujte a smějte se. Užívejte si ty posvátné chvíle, kdy můžete být spolu, plnými doušky.

Soulad

Teď není čas na to soutěžit, předhánět se v dovednostech. Hygge vyžaduje příměří, soulad všech osob. Není třeba předvádět své úspěchy. Žádné hádky, žádná politika, žádné urážky.

Vděčnost

Buďte vděční za to, že můžete prožívat takové chvíle se svými blízkými. Radujte se ze společnosti, z dobrého jídla, z odpočinku, který jste si dopřáli. Jsme-li vděční, nemůžeme se cítit úzkostlivě. Nejde to, tak náš mozek nefunguje.

hygge čtení

Jak prožívat Hygge?

S druhými lidmi

“Za léta práce ve svém oboru vím naprosto přesně, že nejhodnověrnějším ukazatelem naší spokojenosti jsou naše vztahy. Je to ten nejspolehlivější vzorec, který vidím při zkoumání, proč je někdo šťastnější než ten druhý.”

Meik Wiking

Dánové odcházejí z práce kolem čtvrté až páté hodiny, aby mohli trávit čas se svou rodinou. Hygge lze nejlépe prožít v malých skupinkách těch nejbližších. V těchto skupinách se navíc musí pěstovat rovnocennost, nikdo se nesnaží být lepší než ostatní.

Hygge je důvěrnou činností, spojuje nás s druhými a naše tělo tak produkuje hormon lásky oxytocin, díky kterému se cítíme šťastní. Možná je to právě tento šťastný hormon, který může za to, že hygge působí na naši psychiku tak pozitivně.

Naplánujte si se svou rodinou či partou přátel různé aktivity jako je společné vaření, piknik v přírodě, hraní deskových her.

Čtěte také: Hygge tipy pro šťastnější podzimní dny

S jídlem a pitím

“S horkými nápoji si hygge asociovalo 86% Dánů. Může to být čaj, horká čokoláda nebo svařené víno, ale nejoblíbenějším pitím je horká káva.”

S hygge je velmi spojené dobré jídlo a pití. Dánové si dopřávají sladkosti, dorty či sladké pečivo všeho druhu. Možná to není moc zdravé, ale je to rozhodně hyggeligt (přídavné jméno od slova hygge).

Pečení a vaření

Tyto dvě činnosti jsou v Dánsku také velmi oblíbené pro tvorbu té patřičné atmosféry. Proces přípravy, vůně linoucí se z trouby a nakonec ten sladký pocit, když si můžete dát něco dobrého, co jste sami připravili. To všechno je hygge. Čím pomaleji se jídlo připravuje, tím lépe. Kynuté těsto nebo příprava marmelád – to je pro hygge ideální.

S domovem

Přesto, že trávit čas venku je pro nás samozřejmě velmi přínosné, nejlépe se hygge prožívá v teple domova. Právě dánská láska k domovu, který je středobodem společenského života, zřejmě dala vzniknout krásnému dánskému designu.

Základem je útulnost. Útulné místo na čtení, krb, svíčky a hodně přírodnin – to vše udělá váš domov ještě více hyggeligt. Oblíbenou dekorací je u dánů keramika a spousta na dotek příjemných dek a polštářků. Možná nemůžete přestavět celý byt do dánského stylu, zkuste si ale třeba pořídit příjemnou deku, pár svíček nebo si do pokoje přineste nějaký kus přírody.

To nejlepší na hygge

To nejkrásnější je, že hygge může prožívat každý z nás. Nemusíme jezdit na kraj světa, bydlet v přepychu, popíjet sekt na luxusní party nebo večeřet sedm chodů. Hygge je totiž zdarma. Stačí k němu bezpečí domova, přítomnost blízkých lidí, starý svetr po sourozencích a přítomný okamžik.

Tipy, jak prožívat hygge najdete na tomto blogu již za pár dní 🙂 Nenechte si článek ujít a sledujte mě na facebooku nebo instagramu.

Poznej sám sebe! Pracovní listy ZDARMA