Duševní hygiena | 6+1 zásad psychohygieny pro péči o duši

Co je to duševní hygiena? Jde o soubor metod, zásad a principů, které podporují a pomáhají udržovat duševní zdraví. Podobně jako hygiena těla, psychohygiena je očistou duše. Metody psychohygieny nám pomáhají vyrovnat se s každodenním stresem a negativními emocemi. Díky tomu působí jako prevence duševních onemocnění, jako je úzkost nebo deprese.

Psychohygienu můžete do svého života přivést skrze jednoduché metody, které naleznete v závěru tohoto článku. Zásady duševní hygieny vám pomohou cítit se po psychické stránce o něco lépe. Pokud bojujete se stresem, nízkým sebevědomím, mírnější úzkostí či depresí, mohou vám tyto zásady znatelně ulevit.

…moderní vzdělávání zahrnuje vzdělání o hygieně fyzického těla, nyní by se však mělo přidat i vzdělání o emoční hygieně.

DALAJLAMA

Proč do svého života zavést psychohygienu?

Psychické problémy dnes trápí každého třetího dospělého, úzkost a další psychické problémy se navíc týkají stále většího počtu dětí. Psychologická péče v Česku je však na hraně svých kapacit a čekací lhůty na psychoterapii jsou čím dál tím delší. Duševní hygiena je proto důležitější než kdy dřív. Pomocí jednoduchých principů můžete vy i vaše děti pečovat o své duševní zdraví každý den.

Duševní hygiena a její zásady vám poslouží jako prevence před negativními dopady stresových faktorů. Dnešní rychlá doba nám zamezuje najít si čas na péči o svou mysl a duši. Zásady psychohygieny vám budou věrným pomocníkem i v době pandemie covidu-19, kdy je péče o duševní zdraví nezbytná.

Pečovat o fyzické zdraví je pro nás naprosto běžnou činností. Bereme vitamíny, cvičíme, chodíme na preventivní prohlídky k lékaři. Často jsme upozorňováni, abychom se při dlouhém sezení v práci protáhli a šli se projít. Proč se stejně tak nestaráme o duševní zdraví?

Pro koho je duševní hygiena určena?

Metody psychohygieny může do svého života zařadit úplně každý. Duševní hygiena není určena pouze pro lidi s psychickými problémy. Chcete být zdravější, klidnější, více poznat sám sebe a být spokojenější se svým životem? Pak si osvojte duševní hygienu. Duševní hygiena je navíc prospěšná také pro děti.

Jak začít s metodami psychohygieny?

Osvojit si zásady duševní hygieny není nic složitého. Zvládnete to i vy. Třeba i díky článkům na tomto blogu, které vám poslouží jako průvodci na cestě za lepším duševní zdravím.

O každé z vybraných metod psychohygieny si můžete přečíst jeden článek, ve kterém je srozumitelně vysvětleno vše, co potřebujete k dané zásadě vědět. Nebojte, nebudou vás nudit kvanta textu, najdete zde především praktické tipy, jak danou zásadu duševní hygieny zavést do svého života a denně ji praktikovat.

METODY PSYCHOHYGIENY

Psychohygiena je tu pro vás. Následující články vám pomohou začít pečovat o své duševní zdraví. Jak správně spát? Kolik minut denně trávit v přírodě? Jak začít se sebepoznáním? Na tyto i další důležité otázky hledejte odpovědi zde ↓.

První zásadou psychohygieny je spánek. Článek pojednává o tom, na co všechno má spánek vliv a přináší praktické rády, jak lépe spát a usínat.


Druhou zásadou je relaxace. V životě vám bude skvělým stále dostupným pomocníkem proti negativním emocím. Článek obsahuje i praktické dechové a relaxační cvičení.


Příroda je opravdovým lékem pro naši psychiku. Když se cítíme špatně ,vždy stačí vyjít do přírody a nechat ji léčit.


Vztahy jsou základním kamenem zdravého života.Člověk je bytostí společenskou a chození mezi lidi mu znatelně prospívá.


Pohyb dokáže divy. Má vliv na naší náladu i celkové citové rozpoložení. Dodá nám energii a navíc bojuje proti stresu.


Sebepoznání vede ke spokojenějšímu životu. Vědět, kdo jsme je počátkem úspěchů. Jak s ním začít?


Time management je skvělou činností, která vám, pokud budete vědět, jak na to, pomůže udržovat duševní zdraví a bojovat proti stresu.


duševní hygiena, psychohygiena, jak zavést do praxe

Jak zavést všechny zásady do praxe? Dá se to všechno stíhat? Několik tipů, shrnutí + buzerlístek ke stažení