7 důvodů proč právě Slovinsko

Malá, poněkud nenápadná země – Slovinsko, která ale uvnitř sebe ukrývá neochvějné přírodní krásy. Pojďte se společně se mnou a blogem Na vybranou podívat na 7 důvodů, proč si udělat výlet právě do Slovinska. Já jsem ho navštívila letos v červnu, což si myslím, že je jeden z nejlepších termínů. Počasí se nám krásně vydařilo a ještě nezačala sezóna, a tak nehrozilo, že se budete prodírat davy nadšených turistů. (Ale možná to tu není tak horký ani jindy v létě)

Všechno v konstrastech

Obrovské kontrasty tu přímo bijí do očí. Koupete se u jezera Bohinj, je vám vedro ( i když je voda hodně moc studená), téměř si připadáte jako u moře. Pak ale otočíte hlavu o pár stupňů vlevo a spatříte vrcholky Julských alp, které jsou ještě pokryty sněhem.

Projíždíte krajinou mezi spoustou malých vesniček, které jsou v kontrastu s horami v pozadí tak maličkaté, že máte pocit, že by se vám vešly do dlaně.

A v neposlední řadě Vy. Tak maličcí proti přírodě. Tak bezmocní proti majestátnosti hor.

Nechte se unášet horskou krajinou

Netroufám si tvrdit, že jsou tu hory krásnější než kdekoliv jinde. Ale kdo jednou byl v Alpách ví, jak krásné výhledy dokážou prostému turistovi nabídnout. Tak je to tomu i tady, proto pro mě byla třídenní túra v horách nezapomenutelným zážitkem, a i když pod těžkou krosnou ubývaly síly, nic bych neměnila.

Fascinující barva řek

Díky vápenci zde mají řeky barvu, na kterou tady v Čechách zvyklí nejsme. Přesvěčte se sami:

Scenérie u města Bled

Pro mě osobně jedna z nejkrásnějích scenérie, co jsem kdy viděla. Město ani tak nestojí za zmínku, jako jezero Bled s ostrůvkem, kde je uvelebený kostelíček, jehož fotku jste již určitě někde viděli. Tak dlouho jsem se sem chtěla podívat.

Nejlépe si vše prohlédnete z hradu nad jezerem.

Relax u jezera Bohinj a přístavní město Koper

Jezero Bohinj, u kterého je krásný kemp ( a věřte, že rána s čajíčkem u tohoto jezera jsou výjímečná), je další chloubou Slovinska. Hezká je procházka okolo a berte si s sebou foťáky, protože je hrozně fotogenické.

Město Koper, u nás slangově Kopr, je město asi 30 minut od hranic s Chorvatskem. Je to přístav a určitě stojí za návštěvu. Spousta úzkých uliček v historickém centru vás jistě chytí za srdce. A pokud Vám v horách chybělo pořádné jídlo, můžete zajít třeba do Mekáče. Nebo si jako my koupit meloun a sednou si k moři. (Doporučuji možnost číslo dva)

Pivo a pizza aneb není to jen o přírodě

Ve Slovinsku jsem jedla tu nejlepší pizzu a nebyla jsem jediná, kdo měl tento názor. Jediný problém je tu s cenami, je to tu o něco dražší než u nás, kor v turistických zónách. Ale za pizzu si neváhejte připlatit, stojí to za to. ( V průměru 7 Eur).

Mezi nejznámější piva zde patří Laško a Union. A zvlášť Laško je vydařené a chutí mi připomínalo Plzeň. Pokud máte ale raději české pivo, určitě nebude problém ho tu sehnat. Pivní regály v supermarketu jsou plné českých piv, převážně Kozla nebo Staropramenu.

 

Za nedlouho v Chorvatsku

Pokud jste se již unavili z chození po horách, udělejte to jako my a přejeďte do blízkého Chorvatska. Na sever je to chvilka a zasloužený odpočinek si každý zajisté nechá líbit. Můžete samozřejmě zůstat i u moře ve Slovinsku, ale přiznám se, že nevím jak je to zde s plažemi.

Na hranicích s Chorvatskem ale neuniknete hraniční kontole, takže si nezapomeňte občanky. =)

Pár fotek navíc:

město Koper, Slovinsko, přístav
Koper
Já u jezera Bled
jezero Bohinj, lávka, Slovinsko
Jezero Bohinj

 

Nejlepší instagramy s tématem Slovinsko:

https://www.instagram.com/ifeelslo/

https://www.instagram.com/bledlake/

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.