Lis 202023
Syndrom vyhoření – příznaky, fáze, prevence + TEST

Plíží se pomalu a neslyšně, ale v konečném důsledku ochromí nejen profesní život, ale i osobní vztahy. Syndrom vyhoření. Strašák, který vylézá na povrch po dlouhodobém stresu nejčastěji v pracovní oblasti. Jaké má syndrom vyhoření příznaky a kde hledat pomoc, pokud máte podezření, že jste vyhořeli?

Když Martina konečně získala svou vysněnou práci marketingové manažerky, hořela nadšením. Práce ji nesmírně bavila, a tak jí dávala všechno, často i víc, než si mohla dovolit. Přesčasy, stres, obědy za chůze a pracovní víkendy – nic z toho pro Martinu nebylo překážkou. A pak najednou, skoro z ničeho nic Martina ztrácí zájem. Práce ji nenaplňuje, je stále unavená a nezvládne plnit ani jednoduché úkoly. Už nemůže dál. Plamínek jejího původního nadšení dočista vyhasl. 

Je vám Martiny příběh povědomý? Pak možná i vy trpíte syndromem vyhoření. Pojďte si přečíst, jaké má příznaky, a pokud se v nich poznáte, vyhledejte odbornou pomoc

V článku se dozvíte:

Tak pojďme na to!

Co je to syndrom vyhoření? 

Syndrom vyhoření je psychický stav, který vzniká jako důsledek dlouhodobého chronického stresu. Průběh onemocnění odpovídá názvu samotného syndromu. Když člověk vyhoří, ztrácí energii, smysl a chuť do života. Zhoršuje se mu paměť, má problém udržet pozornost i se orientovat v prostoru, špatně spí a je stále unavený. Obvykle se připojí i pocity zklamání, hořkosti a bohužel i úzkost nebo deprese. 

Koho může syndrom vyhoření potkat? Většinou jím trpí pomáhající profese, učitelé, lékaři, manažeři a lidé, kteří jsou prací hodně vytížení. Častou mýlkou je, že potkává lidi, které jejich práce nebaví. Ve skutečnosti často zastaví naopak ty, kteří svou práci dělali se zápalem a chutí, jenže už nejednou nemůžou dál. Nejde o vzácné onemocnění. Podle výzkumu z roku 2018 trpěl syndromem vyhoření každý pátý Čech (1). Podle WHO čísla stále rostou.

Může syndrom vyhoření potkat i mladé lidi? Syndrom vyhoření se často spojuje s lidmi ve středním věku. Podle výzkumu pro Future Forum však lidé pod 30 let (společně se ženami) mají největší riziko vyhoření (2). Tlak na úspěch a vysoké ambice s sebou nesou spoustu stresu, který negativně dopadá na lidskou psychiku.

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření? 

Už víme, že příčinou vyhoření je chronický pracovní stres, kterému přisluhuje tlak na výkon. Ten vede k celkovému vyčerpání organismu, a to jak po psychické, tak po tělesné stránce. Jaké jsou hlavní příznaky syndromu vyhoření? 

  • únava, poruchy spánku, ztráta energie
  • emoční oploštělost, ztráta smyslu, apatie
  • poruchy paměti, soustředění, ztráta výkonnosti
  • deprese, úzkosti, tendence k užívání návykových látek
  • nespokojenost a negativita
  • ztráta chuti k sexu
  • zhoršené trávení, dýchání, vysoký krevní tlak

Vyhořelý člověk se mění na tělo bez duše, které nemá chuť ani sílu vykonávat činnosti, které mu předčasem přinášely naplnění. To se odráží nejen v profesním životě, ale zpravidla i v osobních vztazích.

Jaké má syndrom vyhoření fáze? 

U syndromu vyhoření se hovoří o 5 fázích. Pojďme si je stručně popsat. 

  • Nadšení – člověk má velké ideály a pracuje s velkou ochotou a energií. Bohužel zapomíná na odpočinek a nerespektuje své limity
  • Stagnace – původní elán ustupuje, člověk se střetne s realitou.
  • Frustrace – přicházejí pochybnosti o smysluplnosti práce
  • Apatie – nastává výkon práce bez emocí, dělá se jen to nejnutnější 
  • Vyhoření – přichází celkové psychické, emoční i duševní vyčerpání 

Fáze jsou teoretickou pomůckou, která má za cíl zdůraznit důležitou věc – syndrom vyhoření nepřijde ze dne na den, ale může klidně trvat i několik měsíců či let. Pokud člověk ignoruje příznaky v prostředních fázích, může dojít až do bodu těžkých depresí a neschopnosti jít dál. 

Jak se projevuje syndrom vyhoření v osobním životě?

O syndromu vyhoření se hovoří především v rovině profesního života. Může však člověk vyhořet i v osobním životě? Ano, bohužel i to se stává. Hlavně ženy často dávají do vztahů s partnerem nebo dětmi maximum, aniž by přitom myslely na sebe. Syndrom vyhoření v osobním životě má podobné příznaky jako ten pracovní. Vždy za ním stojí stres a neznalost nebo nerespektování vlastních limitů. 

Jak se vyhoření vyhnout? 

Vyhoření může potkat téměř každého, proto je vždy důležitá PREVENCE. Dnešní společnost obecně klade na na člověka vysoké nároky a v profesním životě to platí dvojnásob. Nezřídka si na sebe nakládáme příliš a sami sebe přesvědčujeme, že to musíme unést. Nemusíme. To, co musíme, nalézt nejen jako jednotlivci, ale i jako společnost, je především balanc mezi pracovním a osobním životem. 

Pár tipů, jak odolat vyhoření: 

  1. Poznejte své limity a RESPEKTUJTE JE. Více o sebepoznání zde. 
  2. Naučte se říkat NE a nepomáhejte druhým na úkor sebe. 
  3. Nastavte si priority a zlepšete svůj time-management.  
  4. Dopřejte si ODPOČINEK. Každý den. O víkendech. Kdykoliv.
  5. Řekněte si o POMOC. Nemusíte všechno zvládnout sami.

TIP: V boji proti každodennímu stresu vám pomůže psychohygiena. Mrkněte na mou sérii článků, která vám představí metody duševní hygieny. 

Kdy a kde hledat pomoct? 

Pokud vás trápí výše uvedené příznaky, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Možná máte strach, že terapie je drahá a nedostupná. Je pravda, že zájem o psychologickou péči je vysoký a kapacity neestačí, to však neznamená, že se vám pomoci nedostane. Na Terapie.cz nebo Hedepy.cz jsou připraveni vám pomoci i na dálku. V akutních případech vyhledejte krizové centrum ve vašem okolí, kde vám pomohou, když se náhle ocitnete v psychické situaci, kterou sami nezvládnete. Jejich mapu najdete zde.

Máš podezření? Otestuj se!

Burnout Test

Syndrom vyhoření – test

Odpovězte na následující otázky a zjistěte, zda trpíte příznaky syndromu vyhoření. Test je pouze orientační a neslouží jako náhrada za odbornou diagnostiku a pomoc. Pokud se necítíte dobře, vyhledejte pomoc nezávisle na výsledku testu.

1. Máte problémy se soustředěním nebo rozhodováním?

2. Ostatní vás snadno rozčílí?

3. Cítíte se nespokojení nebo rozčarovaní ze své práce nebo jiných povinností?

4. Jste kritičtí nebo cyničtí vůči své práci nebo jiným povinnostem?

5. Máte problém začít plnit své úkoly?

6. Máte problémy se spánkem nebo se necítíte odpočatí?

7. Používáte ke zvládání úzkosti jídlo, drogy nebo alkohol?

8. Děsí vás cesta do práce nebo návrat z dovolené?

9. Cítíte se v práci osaměle a bez podpory?

10. Máte pocit, že už je jen málo věcí, ze kterých se dokážete opravdu radovat?

Pracovní listy SEBEPOZNÁNÍ

Zdarma do vašeho e-mailu

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.