Lis 132023
Digitální minimalismus: Jak si naplno užívat benefitů technologií a vyhnout se závislosti?

Digitální technologie jsou nedělitelnou součástí našich životů. Práce, škola, koníčky i sociální kontakt se z části přesunul do virtuálního světa. Výzkumy i osobní zkušenosti však odhalují i negativní dopady sociálních sítí na naše životy. Únikový východ ze závislosti však máme na dosah ruky. Nad dveřmi, které vedou k znovunabytí svobody a naplněného života, svítí výrazný nápis Digitální minimalismus. Jak na něj se dozvíte v tomto článku.

Technologie nejsou jednoznačným zlem, které by vedlo lidstvo do záhuby. Je na nich samozřejmě i leccos dobrého, přesto však nelze v tomto kontextu použít “dobrý sluha, špatný pán”. Možná namítnete, že je na nás, jak budeme sociální sítě používat, ale já vám budu oponovat. Proč? Protože algoritmy.

Algoritmy, malé kousky informací, přizpůsobují prostředí sociálních sítí tak, aby nás obsah maximálně bavil a my tak na platformě strávili co nejvíce času. Ano, máme sice svobodnou vůli, můžeme náš chytrý telefon kdykoliv vypnout. Máme však silného soupeře, který v souboji o náš čas přesvědčivě vyhrává. Obří technologické firmy jsou ochotné investovat miliardy dolarů za jedním účelem – získat naši pozornost. Protože pozornost = peníze.

Navzdory zákeřnému algoritmu, který útočí na naši pozornost, nám sociální sítě a digitální technologie přinášejí mnoho dobrého. S benefity se však bohužel pojí i negativní dopady na naše zdraví. Negativní dopady sociálních sítí jsem popsala v jiném článku, nyní si povíme, jak jednou provždy vyklouznout ze spárů sociálních sítí a přesto nepřijít o benefity, které nám přináší.

Jde to?

Ano!

-> Přečtete si o negativních dopadech sociálních sítí na psychiku!

person using smartphone application
Photo by Plann on Pexels.com

Proč se zbavit závislosti na sociálních sítích?

Jak v knize Digitální minimalismus popisuje autor Cal Newport, mluvíme-li o sociálních sítích, nemůžeme mluvit o UŽITEČNOSTI, ale o AUTONOMII. Nevidíte dostatek důvodů, proč se snažit čas na sítích zkrouhnout? Jedním argumentem za všechny je právě autonomie. Chceme se dobrovolně vzdát bytí pány svého času? Chceme nechat algoritmy, aby rozhodovaly o tom, jak strávíme nedělní odpoledne? Chceme ztrácet hodiny a hodiny času bezduchým scrollováním, ačkoliv jsme si původně chtěli jít zaběhat?

Čas je vzácný.

Je vším, co máme i nemáme. A je i tím, nad čím máme moc. Tedy dokud ji nepředáme technologiím. Není nic špatného na tom, podívat se, co je kde nového, nebo strávit jedno odpoledne koukáním na seriál. Odpovězte si ale sami. Co všechno byste mohli stihnout, kým byste se mohli stát, kdybyste netrávili hodiny a hodiny denně s hlavou skloněnou nad obrazovkou?

Pokud čtete tento článek, pravděpodobně chcete změnu. Nechcete být závislí. Toužíte žít plnohodnotný život. Moc virtuálního světa je však obrovská a bude vás vždy lákat zpátky do bludného kruhu krátkých zábavných videí. Možná jste už zkoušeli digitální detoxy, snažili jste se čas omezit různými aplikacemi, které nastavují limity pro Instagram, ale nic nefungovalo dostatečně. Pusťte se do toho tentokrát naplno a vyzkoušejte digitální minimalismus.

young guy browsing mobile phone on bed
Photo by Eren Li on Pexels.com

Co je to digitální minimalimus?

Digitální minimalismus = způsob používání technologií, při němž se soustředíte pouze na malý počet pečlivě vybraných a optimalizovaných aktivit ve prospěch věcí, jichž si ceníte, a s klidným srdcem si necháváte ujít vše ostatní.

Na počátku stojí uvědomění. Dokud neuvidíte, jak negativně sociální sítě zasahují do vašeho života, těžko se jich budete chtít zbavovat. Nahlédněte do způsobů, jakým digitální technologie využíváte vy. V čem vám škodí? A v čem vám naopak prospívají?

Digitální minimalismus vám umožní používat sociální sítě v souladu se vašimi hodnotami. Budete se moci radovat z jejich benefitů, aniž by vás rozptylovaly od každodenních aktivit, které máte rádi. Ujasněte si, k čemu je chcete využívat, a následně udělejte tvrdá opatření, která zamezí jejich negativním vlivům.

TIP: Přečtěte si článek o 10 tipech, jak se zmírnit negativní dopady sociálních sítí!

Jak na to?

Abyste se mohli vymanit ze závislosti, potřebujete odstup. Možná teď máte pocit, že se bez každodenní dávky vtipných videí, inspirace z Pinterestu nebo hltání novinek ze světa neobejdete. Které z těchto našich (zlo)zvyků však opravdu ke spokojenému životu potřebujeme?

První krok je udělat si pořádek v tom, co je opravdu důležité. Na 30 dnů se proto zbavte všech aplikací, her, digitálních návyků, které máte. Nechte si jen ty, které jsou opravdu klíčové k vašemu fungování ve škole, v práci apod.

Zpočátku to půjde stěží. Jak čas poplyne, všimnete si však, jak se váš život zlepšuje. Možná pocítíte více radosti a spokojenosti, možná si najdete opět čas na vaše koníčky. Sledujte drobné změny v tom, jak se cítíte a jak trávíte svůj čas.

Po měsíční pauze budete vidět vše mnohem jasněji. Váš mozek bude osvobozený od závislosti a tak bude schopen s klidem rozhodnout, jaké digitální návyky si chce nechat a jaké může bez obav zahodit. Odpovězte si na otázky:

  • jakou hodnotu vám určitý způsob používání konkrétní technologie pomáhá naplňovat?
  • Je to opravdu ten nejlepší způsob, jak tuto hodnotu naplňovat?

Příklad: Podle odpovědí pak upravte své používání technologií tak, aby škodilo co nejméně. Například, pokud vás baví sledovat politiku a trávíte hodiny denně na Twitteru. Odpověď na první otázku může znít: Díky Twitteru udržuji přehled o tom, co se děje v politice a učím se argumentovat. Odpověď na druhou otázku může znít: Možná by stejnou hodnotu pro mě plnil poslech politického podcastu / čtení zpravodajského časopisu a poté probrání novinek u kávy s přáteli. Jednoduše se snažíte s čistou myslí vyhodnotit, co je lepší pro vaši psychiku a který způsob naplňování vaší hodnoty je nejefektivnější. Možná se rozhodnete, že Twitter je pro přehled o veřejném dění tím nejlepším nástrojem, dojdete však k závěru, že vám stačí jen 10 minut denně.

woman at a flower field
Photo by Maksim Goncharenok on Pexels.com

V čem spočívá digitální minimalismus?

Digitální minimalismus je kouzelný v tom, že nepředstavuje žádné jasně dané limity, které bychom museli dodržovat. Někdo potřebuje k životu digitálních vymožeností více a jiný méně. To, k čemu nás digitální minimalismus vede, je abychom si vážili našeho času a využívali nástroje takovým způsobem, aby nám dělaly radost.

To však nepůjde bez tří základních kroků: uvědomění, rozhodnutí a konzistence. Z uvědomění, že něco není ok, vychází rozhodnutí. Silné rozhodnutí i jasné uvědomění nám poté pomáhají ke konzistenci, tedy udržení našich změněných návyků, abychom dosáhli svého cíle. Kdykoliv tedy spadnete zpátky do závislosti, vraťte se k měsíčnímu detoxu, abyste si opět uvědomili, v čem je digitální minimalismus tak osvobozující.

Nevěříte? Zkuste to. Jediné co můžete ztratit, je měsíc brouzdání internetem. Získat můžete svobodu, autenticitu a spoustu volného času.

Jak to máte s technologiemi vy? Cítíte, jak se negativně podepisují na vašem zdraví? Podělte se v komentářích!

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.