Kvě 092018
Recenze: Nejzábavnější knížka o ekonomii?

Rozhodně sama sebe nenazývám velkým fanouškem ekonomie, ačkoliv musím připustit, že je asi stejně tak zajímavá, jako jakákoliv další věda. Jenže těch hodně hodně hodně čísel je prostě pro lidi, jako jsem já, trochu odrazující (pro lidi jako já, kteří musí velké množství vyjadřovat slovy hodně hodně hodně). Ale tato knížka s názvem Freakonomie (Freakonomics) od ekologa Stevena Levitta a novináře Stephena J. Dubnera mě velmi bavila.

Proč knížku doporučuji?

Nejspíš si říkáte, knížka s čísly – to není nic pro mě, nakonec vás ale překvapí, jak jednoduše jsou zde jednotlivá témata líčena. Vše je psáno tak, aby to pochopil i čtenář pro kterého je ekonomie španělskou vesnicí. A věřte, že čtení je to opravdu zajímavé. Nebo vám snad téma co má společného Ku-klux-klan a realitní makléři připadá nudné? A to je jen jedna z několika neobvyklých úvah, které jsou na stránkách Freakonomie řešeny.  

Knížka mě především připomněla, že každá mince má dvě strany a že to, co se zdá být zřejmé, nakonec tak vůbec není. Tady bych ráda uvedla příklad rovnou z knížky. V jedné školce (vlastně v každé školce) měli problém s rodiči, kteří přicházeli pozdě a nechávali své děti přes čas. Rozhodli se tedy zavést poplatek za dobu, kdy bude dítě ve školce déle než má a domnívali se, že rodiče si pospíší, aby nemuseli platit  (asi 3 dolary). Zdá se to logické, ale nestalo se to, paradoxně se stal pravý opak. Od zavedení poplatků zůstávalo přes čas mnohem více dětí. Napadá vás proč? Tím, že rodiče za čas navíc nyní platili, neměli již špatné svědomí, že nechávají děti s učitelkami (vymizel morální motiv), a tak si v klidu dodělali to, co potřebovali a svého potomka jeli vyzvednout až později.

Díky Freakonomii jsem si také uvědomila, že dva faktory, které se na první pohled zdají, že jsou sobě navzájem příčinou a důsledkem, spolu mohou pouze souviset. Nebo faktor X je nakonec příčinou faktoru Y, ačkoliv jsme si mysleli, že je to naopak. Sněží protože je venku zima, nebo je venku zima, protože sněží?

Jak jste již nejspíš poznali z předcházejících řádků knížku bych doporučila každému, kdo chce získat trochu jinačí pohled na svět. Popřípadě chce zjistit jak se prolíná ekonomie s každodenním životem. A jak tvrdí o knížce Malcolm Gladwell – Budete ohromeni!

„Kdyby byl Indiana Jones ekonomem byl by to Steven Levitt.“ Wall Street Journal

Pokud se Vám článek líbil:


Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.