Dělí vás od sebe s přítelem stovky kilometrů? Máte strach, že vztah na dálku pokazí vše, co jste dosud vypěstovali? Slyšeli jste hodně nepříjemné prognózy od vašich přátel? Tak přesně pro vás je tento článek, který vám doufejme pomůže vztah na dálku lépe zvládat a nezbláznit se z toho.
S přítelem jsme spolu přes tři roky a zhruba rok a půl se vídáme pouze jednou za dva týdny. Hodně lidí nám říká, že nechápou, jak to zvládáme. Vím, že spousta párů se nachází ve stejné situaci jako my a troufám si říct, že hodně lidí si neví rady, jak vztah na dálku udržet. Rozhodla jsem se proto sepsat pět pilířů úspěšného vztahu na dálku, které váš vztah pozvednou do úplně nových sfér.
Není to jednoduché
Nejdřív bych ráda uvedla vše na pravou míru. Jednou z hlavních myšlenek tohoto blogu je snažit se prezentovat vše v reálných barvách a bez filtru. Proto vám nechci tvrdit, že kdybych měla na výběr, zvolím si vztah na dálku. Nebudu vám, ani sobě lhát, že je to jednoduché. Neobejde se to bez slz, stýskání si a bez osamělých večerů. Ale to vše se dá překonat, víte-li, proč to všechno podstupujete a věříte, že trpělivost růže přináší. Jinými slovy, pokud opravdu milujete a pokud jste v partnerovi našli, co jste hledali, pak vzdálenost není překážkou.
Pilíř první: Důvěra
Důvěra je stavebním kamenem každého vztahu. Bez důvěry daleko nedojdete a pro vztah na dálku to platí dvojnásob. Jakmile začnete pochybovat o věrnosti svého protějšku, bude to pro vás mnohem těžší. Stanete se paranoidní a každou noc, co budete usínat sami, budete navíc usínat s myšlenkou, že váš partner možná sám neusíná. A to přece nechcete. Proto se musíte odevzdat a prostě jednoduše uvěřit, je to trošku jako skočit padákem.
Pamatuju si na svou fázi žárlivosti a nebylo to nic příjemného. Jakmile stále a stále prověřujete a nedokážete důvěřovat, problémy jsou stále větší a vy se nemůžete cítit ve vztahu šťastní. Co mně osobně pomohlo se žárlivostí nejvíc, byla myšlenka, že pokud by mě přítel podvedl, stejně bych nechtěla žít s někým, kdo má žaludek na to mi něco takového udělat. Jinými slovy, takovým činem se vytratí část hodnoty, kterou do té doby partner má. V realitě je to samozřejmě komplexnější, protože do hry vstupují i emoce, ale tento čistě racionální přístup ke strachu z nevěry vám možná může zlepšit pohled.
Pilíř druhý: Komunikace
Mám pro vás dvě zprávy, špatnou a dobrou. Ta špatná je, že komunikace na dálku je bohužel opravdu složitější. Ta dobrá, že sociální sítě to neskutečně ulehčují. Za tři roky máme na messengeru neuvěřitelných 270 000 zpráv. Píšeme si každou maličkost, co se nám během dne stane a to sdílení okamžiků, během kterých spolu nemůžeme být, nám dává pocit, že vlastně prožíváme všechno bok po boku.
Stále víme, jaký jsme měli den, čemu jsme se věnovali, co máme v plánu, nebo co nám zrovna udělalo radost. Ptejte se na to, jak se život vašeho protějšku vyvíjí, jako kdybyste bydleli v jedné domácnosti a ne stovky kilometrů daleko. Samozřejmě je fajn si občas zavolat a probírat témata, která se přes chat neprobírají tak pohodlně (ale to vám radit nemusím).
Řešení konfliktů on-line
Není vše jenom růžové. Jsem si vědoma jedné chyby, kterou neustále opakujeme. Spoustu problémů řešíme pouze přes zprávy. Děláme to proto, že čekat čtrnáct dní než vyřešíte, co vás trápí, je prostě hrozně psychicky náročné a za druhé si nechcete kazit ty výjimečné chvíle strávené spolu. Řešit vztahové problémy on-line je sice špatně a já to vím, ale ušetřilo nám to spoustu hádek.
Rada navíc: Pokud chcete něco důležitého, ale nepříjemného vyřešit osobně, neoznamujte to v chatu předem. Není nic horšího než, když si přečtete zprávu typu musím ti něco říct, ale řeknu ti to, až se uvidíme. Nechte si tohle varování pro sebe a ušetřete svojí polovičce celé dny trápení a hloubání nad tím, co se asi tak mohlo stát.
Pilíř třetí: Seberealizace
Jednou z věcí, co jsem se musela naučit, bylo nedělat ze vztahu středobod svého života. V určitém smyslu to pro mě samozřejmě priorita stále je, ale uvědomila jsem si, že je potřeba se začít věnovat činnostem, které se vztahem nijak nesouvisí. To samozřejmě platí i v jakémkoliv jiném vztahu, ale vztah na dálku vaši vlastní seberealizaci vyžaduje ještě více.
Ať se vám sebevíc nechce, jděte dělat něco svého. Chápu, že je těžké najednou trávit čas jinak, než jste dosud byli zvyklí, ale litovat se a chtít vrátit čas vám nepomůže. Mějte i svůj život, ne jen jeden společný s vaším přítelem. Budete si navzájem chybět, s tím se musí počítat, ale bude to o hodně jednodušší, budou-li vaše dny naplněny jinou činností. Více jsem o tom napsala v tomto článku.
Pilíř čtvrtý: Vize
Mějte plán! Dlouho jsme netušili, jak to s námi bude v budoucnu a to pro mě upřímně bylo nejtěžší přijmout. To, že podstupujete vztah na dálku, který je chtě nechtě spojen s mnoha chvílemi pocitu samoty, pro naprosto nejasnou budoucnost je sebezničující. Musíte mít vizi a vědět kam vztah směřuje a co od něj chcete. Když si naplánujete, že za určité časové období spolu budete žít, bude pro vás všechno mnohem snazší.
Věřte, že řešení se vždy najde a nevzdávejte se jen proto, že vaše vize je lehce chatrná a vy se nemůžete shodnout. Časem se může všechno vyřešit a zdát se jasnější, než byste si bývali vysnili. Vím o čem mluvím.
Pilíř pátý: Zůstaňte motivovaní
Je to podobné jako třeba se cvičením. Pokud chcete dosáhnout cíle, musíte vytrvat a k tomu je potřeba náležité motivace. Uvědomte si, že v tom nejste sami. Spousta párů řeší stejnou situaci a spousta z nich je v jejím řešení úspěšná. Nebojte se o vztahu mluvit ani se svými přáteli nebo rodinou, abyste ze sebe dostali přebytečné negativní emoce. V neposlední řadě se svěřujte sobě navzájem, jak moc si chybíte a jak moc je to pro vás těžké. Vždyť co může být větší motivací než láska.
Tady jsem pro vás sesbírala myšlenky, které vám pomohou, když začnete o všem pochybovat.
If you learn to respect, trust and love someone from the distance, you’ll be absolutely unstoppable when youre together.
Asi by som to úplne neponímala tak, že diaľka nie je prekážkou. Nie každý to dokáže zvládnuť, nech sú tie emócie a city akékoľvek veľké. Ja sama mám istú skúsenosť 🙂
Možná máš pravdu, beru to ze své zkušenosti a já to mám prostě takhle nastavené. Chápu ale, že každý to zvládat nemusí, nicméně jsem chtěla článek napsat pozitivně a motivačně. =)