Led 042021
Novoroční předsevzetí: 7 důvodů, proč se je nedaří dodržet

Přelom roku vnímáme všichni jako nový začátek. Je zvykem dávat si do nového roku předsevzetí, která nás mají dovést k tomu, co jsme si vždy přáli. Bohužel všichni víme, jak to s novoročními předsevzetími většinou končí. Jen opravdovému minimu lidí se podaří splnit, co si předsevzali. Jaké problémy nám nejčastěji stojí v cestě? Jaké jsou nejčastější důvody nedodržení novoročních předsevzetí?

Některé zdroje uvádí, že pouze 19 % lidí svá novoroční předsevzetí opravdu dodrží. Jiný zdroj mluví pouze o 8 %. Většina předsevzetí je pohřbena před koncem ledna a my pokračujeme ve svých zajetých kolejích.

Změna je možná

Ačkoliv novoroční předsevzetí drtivá většina lidí nedodrží, neznamená to, že změna není možná. Jen se neděje přes noc. Možná jsme už po tolika promarněných pokusech změnit svůj život přestali věřit, že to někdy dokážeme. Pravdou ale je, že budeme-li trpěliví a nenecháme-li se odradit překážkami, je jakákoliv změna dosažitelná.

Předsevzetí navíc nemusí být doménou pouze nového roku. Rozhodnutí, že se chceme vydat jinou cestou, můžeme učinit kdykoliv. Nový rok je pro tuto příležitost navíc jedno z nejhorších období. V zimních měsících totiž často chybí dostatek hormonů štěstí a motivace ke všemu je nižší.

Jak změnit svůj život?

Čtěte také:

5 chyb, které děláme, když toužíme po změně + tipy

Jaké jsou nejčastější překážky, jež stojí v cestě novoročním předsevzetí?

1. Cíl je příliš náročný a nespecifický

První chybou novoročních předsevzetí je, když cíl je příliš náročný. Pokud je pro nás cíl příliš velkým soustem, je téměř jasné, že v jeho plnění neobstojíme. Mnohem lepší je rozdělit plány na drobečky, malé kroky, které nás jednou k cíli dovedou. Taková předsevzetí mají šanci, i kdyby konečný cíl nebyl naplněný v daném roce.

Mezi častá předsevzetí, která si Češi dávají patří jíst zdravěji, začít hubnout, začít šetřit nebo více vydělávat. Všechna tato předsevzetí jsou navíc formulována příliš neurčitě. Mnohem účinnější je stanovit si, že budete cvičit 30 minut třikrát týdně, nebo vyzkoušíte recepty z nové zdravé kuchařky.

2. Očekáváte okamžitou viditelnou změnu

Nový rok vnímáme jako čistý list, na který máme pocit, že můžeme nakreslit úplně novou osobnost. Změnit naše návyky a zažité vzorce chování však není otázka pár dnů. Jsme formováni naši minulostí a to, že budeme do diářů psát 2021 místo 2020, na tom nic nezmění.

Ke změně návyků je potřeba úsilí, odhodlání a hlavně čas. Nemůžeme očekávat, že se změníme okamžitě.

3. Neděláte to s radostí

Mezi častá předsevzetí patří snaha zhubnout nebo víc vydělávat. Pro dodržení takových předsevzetí je však potřeba, aby člověka bavil i samotný proces. Jinými slovy, aby cílem byla samotná cesta. V případě, že plnění předsevzetí nepřináší radost, je odsouzeno k zániku.

předsevzetí do roku 2021

4. Jste na sebe příliš tvrdí

Předsevzetí, že od Nového roku přestanete jíst sladké neznamená, že si nemůžete dát pár kousků zbylého cukroví nebo osladit kávu. Předsevzetí, že budete od Nového roku chodit běhat, neznamená hned napoprvé uběhnout 10 kilometrů a druhý den se nepostavit na nohy.

Zkrátka a jednoduše návyky se musí měnit pomalu, když budeme do všeho moc hrr, pravděpodobně nakonec zůstaneme sedět u televize a spořádáme čokoládu na posezení. Dovolte si chybovat a uvědomte si, že tvrdá ruka může být někdy kontraproduktivní. Jeden neúspěch neznamená konec světa. Stejně jako jeden zákusek na cestě za zdravým životním stylem.

5. Cíl je mimo vaši kontrolu

Další základní chybou je, že cíl, který si kladete, je mimo vaši kontrolu. Každý sám sebe zná nejlépe. A sebepoznání nám umožňuje naordinovat si cíle podle toho, jací jsme a kolik času potřebujeme ke změně.

Zároveň každý z nás má určité rysy osobnosti, které možná s pořádnou dávkou odvahy můžeme změnit, přesto nám však kladou bariéry na cestě za našimi sny. Přejete-li si třeba zbavit se úzkostných pocitů, je potřeba si uvědomit, že je to dlouhá cesta a většinou si vyžaduje odbornou pomoc.

6. Nemáte dostatek motivace

Motivace je nejdůležitějším prvkem při cestě za změnou. Základní je mít dostatečnou podporu ve svém sociálním okolí. Svěřit se se svými cíli druhým lidmi, kteří nás na cestě poté budou podporovat.

Důležité je vědět také, proč jsme si dané předsevzetí dali a vystavit si náš cíl někam na viditelné místo, abychom ho měli stále na očích.

7. Nedokumentujete progres

Není větší motivace, než se ohlédnout za sebe a vidět, jak dlouho cestu už jsme ušli. Proto je důležité si svůj progres jakkoliv dokumentovat. Užitečné mohout být některé aplikace (třeba na sport), psaní deníku, nebo pořizování fotek.


Do nového roku přeji všem hodně zdraví, štěstí a lásky. Ať je rok 2021 návratem: k našim životům, k sobě samému i k těm, které máme rádi.

Na Vybranou

Reader Comments

  1. Moc pěkně shrnuto. Já si vlastně tak trochu z toho důvodu předsevzetí nedávám. I když letos jsem si dala. Tak uvidíme. Zkusím se inspirovat tímhle článkem, a třeba půjde!

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.