Říj 212020
Hygge tipy pro šťastnější podzimní dny

V minulém článku jsem vám představila hygge jako způsob šťastného života, který praktikují Dáni a opakovaně se tak umísťují na vrcholcích celosvětových žebříčků nejšťastnějšího národů. I vy se můžete osvojit základní principy tohoto šťastného životního stylu. V tomto článku vám přináším hygge tipy, které vám s tím pomohou.

Hygge tipy čerpám převážně z knížky Hygge – prostě šťastný způsob života od Meika Wikinga.

TIP 1: Vytvořte si hyggekrog

Hyggekrog je útulné místo ve vašem domově, místo bezpečí, kde si můžete v klidu číst nebo dělat, cokoliv máte rádi. Doslovný překlad by mohl znít jako “kout”. Můžete se zde zachumlat do deky, zapálit svíčky všude kolem, číst si a přitom upíjet horký nápoj.

V Dánsku jsou hyggekrogy nedílnou součástí každého domova. Oblíbené jsou také tzv. akýřová okna, které slouží k výše popsanému účelu. Nemusíte mít ale nijak uzpůsobený byt, abyste si takové místo udělali i u sebe doma.

Zařiďte si příjemné posezení kdekoliv. Nechce proudit svou kreativitu a snažte se, aby váš vlastní hyggekrog byl útulný, hřejivý, příjemný a pohodlný. Přidejte deky, polštáře, kobereček pod nohy, cokoliv vás napadne. To hlavní je, abyste se v něm cítili dobře a dokázali se krásně uvolnit.

Můj vlastní hyggekrog, ve kterém čtu, píšu i medituju 🙂

TIP 2: Krabička hygge záchrany

Můj oblíbený hygge tip z knížky od Meika Wikinga. Vyrobte si krabičku hygge záchrany! Kdykoliv se budete cítit smutně nebo unaveně, můžete krabičku otevřít a vytvořit si hygge atmosféru.

Můžete si do ní dát, co chcete. Záleží na tom, co vám pomůže zvednout náladu a díky čemu dokážete vytvořit atmosféru a pocit pohody. Můžete se ale inspirovat z následujícího seznamu:

  • Svíčky – ty nemůžou chybět při vytváření hygge atmosféry
  • Čaj nebo čokoláda – vaše oblíbené sladkosti nebo čaje, cokoliv co vám udělá radost (třeba nutela :P)
  • Knížka – knížka citátů nebo váš oblíbený román, který čtete stále dokola
  • Deník – není nad to se vypsat ze svých pocitů, nebo si poznamenat své myšlenky, které si můžete kdykoliv znovu přečíst
  • Ponožky a teplý svetr – udělejte si pohodlí a hlavně, ať vám není zima
  • Fotky, dopisy, vzpomínky – uchovejte si v krabičce věci, které vám kouzlí úsměv na tváři
  • Antistresové omalovánky a pastelky

Tip 3: Filmový večer

Ideální činnost na sychravý podzimní večer? Naplánujte filmový večer s lidmi, které máte rádi. Vyberte jeden nebo více filmů a vytvořte v místnosti hygge atmosféru. Určitě nesmí chybět svíčky, deky a dobré jídlo. Připravte mísy plné popcornu, uvařte čaj nebo horké kakao, uvelebte se a nechte se unášet filmovým příběhem.

Až film skončí, povídejte si o něm a společně vzpomínejte a smějte se. Můžete se domluvit i na pravidelných večerech, při kterých si budete postupně pouštět seriál. Nemusíte všechny série zhlédnout sami ve tři ráno, dá se to dělat i jinak, tak nějak…aby vás to více naplňovalo.

filmový večer
Naplánujte si filmový večer se svými nejbližšími a užijte si hygge!

Tip 4: Deskové hry

Deskové hry jsou skvělou příležitostí, jak trávit čas se svou rodinou a přáteli. Možná máte tento typ her spojený spíše s dětstvím, ale i v dospělosti vás můžou zabavit a přenést do přítomnosti.

Navíc dnes je nabídka deskových her opravdu obrovská, takže stačí jen zapátrat v obchodech a najít takovou hru, která vám bude vyhovovat. Nebo jen oprašte starou krabici s Člověče, nezlob se. Výborně může posloužit také puzzle, při kterém se máte šanci odreagovat a zapomenout na starosti.

Tip 5: Čtení knížky

Čtení knížek je oblíbenou hygge činností. Uvelebte se ve svém hyggekrogu, připravte atmosféru a uvařte si váš oblíbený horký nápoj. Vyzkoušejte také společné čtení – buď můžete číst nahlas jednu knížku společně, nebo každý sám podle svého gusta.

Čtení je navíc aktivitou, která vás rozvíjí, a to nejen po jazykové stránce, ale i osobnostně. Možná namítnete, že na čtení nemáte čas. Kolik času denně, ale trávíte brouzdáním ve světě sociálních sítí? Co místo toho věnovat alespoň půlhodinku denně čtení?

čtení knihy hygge tipy
Co si přečíst svou oblíbenou knihu?

TIP 6: Pečení a vaření

Upečte třeba jablečný koláč, nebo uvařte polévku podle nového receptu. Mám tu pro vás dva recepty, které můžete využít 🙂

Recept na skořicové šneky – Dánové milují sladkosti a sladké pečivo, zapomeňte na chvíli na dietu a zdravou výživu a dopřejte si skořicovou pochoutku

Jednoduchá dýňová polévka – Meik Wiking ve své hygge knížce navrhuje i uspořádání polévkobraní. Střídejte se s přáteli ve vaření malých porcích různých polévek, ať je pro každého na uchutnání. A co třeba upéct domácí chléb?

hygge

Hygge: objevte tajemství šťastného života

TIP 7: Jděte na procházku

Hygge je sice spojováno s pohodlím domova, teplem a útulností, ale to neznamená, že nemůžete vyrazit na podzimní procházku do přírody. Občas je venku sice takový nečas, že se nám ven nechce vystrčit ani nos, ale často přijdou krásné podzimní dny. Když se teple oblečete, užijete si procházku možná ještě víc než v parném létě.

Navíc až se vrátíte domů, můžete si uvařit čaj a nechat celé tělo pomalu rozmrznout v teple domova. Pamatujete si na ten pocit, když jste se jako děti vrátili z dlouhého saňkování domů? Přesně to je to pravé hygge.


Doufám, že se budete hygge tipy inspirovat a nezůstanete jen u čtení 🙂 Přeji vám mnoho příjemných hygge podzimních chvil. Nasávejte atmosféru a buďte vděční!

Poznej sám sebe! Pracovní listy zdarma:


Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.