Čvc 242022
Jak si zlepšit duševní zdraví? Stačí jen věřit, že to jde, tvrdí studie

Taky máte někdy pocit, že už vám nic nepomůže? Upadáte do beznaděje a už nevěříte, že byste mohli žít život bez duševních problémů? Podle nedávné studie, je to ale právě víra v to, že jsme schopni se svým duševním zdravím pracovat a vylepšovat ho, která je klíčovým prvkem při léčbě duševních poruch i častých nepříjemných pocitů.

Journal of Happiness Studies zveřejnil nedávno výzkum, který sbíral data mezi 3 000 dospělými Dány. Výsledky nejsou nijak zvlášť překvapivé a říkají to, co už leckdo z nás tuší, nicméně je velmi důležité si podobná fakta potvrzovat i v seriózním výzkumu. Nová data ukázala, jak důležitá je víra v to, že může být lépe. Podle výzkumníků lidé, kteří věřili, že každodenní činnosti mohou zlepšit jejich duševní zdraví, měli lepší duševní zdraví než ti, kteří tuto víru postrádali.

Další důležitý poznatek, který z výzkumu vyplývá, je, že lidé, kteří podnikají kroky ke zlepšení duševního zdraví, se cítí po psychické stránce lépe než ti, kteří tyto kroky nepodnikají a o žádné změny neusilují.

Abychom byli spokojenější a vyrovnanější, je podle výzkumu lepší, když věříme tomu, že naše duševní zdraví je v našich rukách, než když naše pocity a nálady svádíme na okolnoti. K vysvětlení můžeme použít termín z psychologie – self-efficacy, který říká, že už samotná důvěra v naše vlastní schopnosti tyto schopnosti vylepšuje. “Pokud jde o změnu chování, je důležitá jak touha člověka změnit, tak jeho schopnost se změnit, ale víra člověka ve svou schopnost se změnit je zásadní,“ říká doktorka Natalie Christine Dattilo, klinická psycholožka a expertka na wellness.

Co to pro nás znamená? Boj s duševními problémy rozhodně není snadný, nicméně musíme si stále připomínat, že ho lze vyhrát. Můj blog se jmenuje Na Vybranou – a ano, do jisté míry opravdu máme na vybranou. Naše víra v to, že nám je pomoci a že existují činnosti, díky kterým se opravdu budeme cítit lépe, je naprosto klíčová. Žádná vaše snaha o zlepšení duševního zdraví nepřijde nikdy vniveč.


Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.