Kdy jste naposled seděli jen tak sami se svými myšlenkami? Pro naše duševní zdraví a osobní rozvoj je nesmírně důležité trávit čas o samotě. Přesto na to často zapomínáme nebo se tomu cíleně vyhýbáme. Chceme-li se ale někam posunout, zlepšit si zdraví a vztah k sobě i k druhým, nezbývá nám než zůstat někdy o samotě se vším příjemným i nepříjemným, co se nám honí hlavou. Pojďme se v tomto článku podívat blíže na to, proč je to důležité a jak na to.
V článku se dozvíte:
- Jak důležité je trávit čas sám se sebou?
- Jaký je rozdíl mezi samotou a osamělostí?
- Proč neumíme být sami?
- Co o tom říká věda?
- Jak trávit čas o samotě?
Proč je důležité trávit čas se sebou?
Spisovatelka Sarah Wilson v mé oblíbené knize First, We Make the Beast Beautiful vypraví o tom, jak jejímu duševnímu zdraví pomáhá chození po horách. Vysokohorské túry jsou pro ni časem, kdy se spojí sama se sebou, je v přítomném okamžiku a zbavuje se úzkosti.
Možná i proto je sólo cestování stále populárnější. Mnoho lidí vyráží samo na cesty, aby si utříbili myšlenky a rozhodli se, co dál se životem. Pravda ale je, že nemusíte vyrážet za hranice zdolávat hory, příležitost být sám se sebou máte každý den a účinek je přinejmenším velmi podobný. Čas se sebou je něco, co si můžete dopřát teď a tady.
Paul Newport v knize Digitální minimalismus popisuje fenomén dnešní doby, který nazývá příhodně „deprivace samoty“. Je přesvědčen (a nejen on), že dnešní lidé trpí nedostatkem času o samotě. Zároveň ale upozorňuje, jak moc je rozjímání o samotě pro naši duši důležité.
Ačkoliv je člověk sociální bytost a vztahy ke svému životu zoufale potřebuje, protože se bez nich kvalita života a pocit štěstí výrazně snižují, čas o samotě je pro nás rovněž velmi důležitý. Pomáhá nám srovnat si myšlenky, řešit problémy, dodat si odvahu, posílit vztahy a budovat vlastní já. Reflektujeme tak naše činy a životní události a nacházíme cestu vpřed.
Co nám může pár chvil o samotě přinést?
- Sebeobjevování, sebepoznávání a porozumění sobě
- Rozvoj kreativity a produktivity
- Zvýšení empatie a zlepšení vztahů
- Budování mentální síly a odvahy
To vše můžete získat, pokud věnujete pár chvil sami sobě. Nemusíme přitom hledat místo, kde budete opravdu sami. O samotě totiž můžete být třeba i v kavárně plné lidí. Jde o to, že se zaměříte na sebe a své myšlenky. Stáhnete pozornost do svého nitra. A to se může dít v tiché místnosti, stejně jako v davu lidí.
Benefity samoty jsou podložené i vědecky. Například autoři studie z roku 2017 píší: “zjistili jsme, že samota může vést k relaxaci a snížení stresu, pokud se jednotlivci aktivně rozhodnou být sami.”
Samota vs. osamělost
Samota a osamělost není to stejné. Vzpomeňte si, kdy naposled jste byli o samotě a využili jste čas k psaní deníku, tvůrčí činnosti nebo třeba práci v domácnosti. Jak jste se cítili? O samotě platí, že nám pomáhá růst, rozvíjet se být kreativní. Samota je stav bez druhých lidí, který vítáme a ze kterého máme radost.
Naopak osamělost nás trápí a bolí. Pocity osamělosti mají lidé, když jim přijde, že jejich sociální vztahy jsou nedostatečné. Obzvlášť trvají-li takové pocity dlouho, mohou mít spoustu neblahých dopadů na duševní i fyzické zdraví.
Ve stejné chvíli, kdy se hovoří o epidemii osamělosti, se skloňuje i deprivace samoty. Jsme osamělí, ale nedokážeme si užívat samotu. Trochu paradox, co?
Proč neumíme být sami?
Kamenem úrazu jsou bohužel sociální sítě. Často slýchám, že se na ně musíme koukat jako na nástroj, který není dobrý ani špatný, a naučit se s ním pracovat. Právě scrollování na displeji chytrého telefonu nám ale mnohdy překáží v tom, abychom se starali o své duševní zdraví.
Každou volnou chvíli vyplníme projížděním sociálních sítí. Jak potom můžeme být sami ve svém nitru? Jak potom můžeme zreflektovat naše myšlenky, ujasnit si, kdo jsme a co právě děláme? Nemůžeme. Naši pozornost neustále zaměstnávají vnější podněty.
Házet všechno na Instagram nebo Tik Tok by ale nebylo fér. V bytí o samotě nám může bránit i prostý strach. Navzdory všem pozitivním benefitům totiž může vzpomínání na minulost a analyzování svých pocitů a myšlenek bolet. Máte-li z toho strach, začněte pomalu a zlehka přidávejte.
Můžeme vinit rychlé tempo doby, individualismus i nové technologie, pravda je ale taková, že pátrat po příčinách, proč je pro nás dnes tak těžké zůstat o samotě, není v tuto chvíli tolik důležité. To, co důležité je, uvědomit si, jak změnit svůj životní styl, abychom si čas na rozjímání našli.
Jak trávit čas o samotě?
Možná jste si už konečně našli chvilku o samotě. Jak ale s tímto časem naložit?
Nedělejte nic
Čas o samotě můžete trávit různě. Jeden z nejlepších, ale i nejnáročnějších způsobů, je prosté nicnedělání. Jen tak sedět se svými myšlenkami a pocity může být velmi těžké. To je možná i důvod, proč se všechny takové chvilky snažíme zaplnit jakoukoliv bezduchou aktivitou na mobilním telefonu.
Občas nic nedělat. Vypnout. Nechat mozek i tělo odpočívat. To je to, co potřebujeme. To je víc než všechny sebe-pečovací rutiny, víc než cokoliv. Dnešní doba je ale charakteristická neustálou aktivitou, a tak se leckdy věnujeme dvěma i více činnostem najednou a nedělat nic se nám zdá jako ztráta času.
Myslíte si, že vás čas o samotě nebude bavit? Takový je pohled mnohých lidí. Studie z roku 2019 však zjistila, že čas se svými myšlenkami byl pro účastníky výzkumu nakonec mnohem příjemnější, než očekávali. Zkuste to i vy a uvidíte, jak se budete cítit.
Pište si deník
Psaní deníku vám může přinést víc, než si myslíte. Pokud si najdete čas, abyste si zapsali vše, čím si momentálně procházíte, do deníku, dostanete příležitost růst. Díky deníku si uvědomíte, kdo jste, co děláte a co chcete. Je to ideální nástroj, jak začít se sebepoznáváním. Přečtěte si více o tom, proč si psát deník.
Jděte na dlouhou procházku
Chůze a samota jsou dvě věci, které spolu dokonale ladí. Jejich blahodárný dopad na lidskou mysl a duši objevili již staří filozofové, kterým mnoho nadčasových myšlenek vyvstalo v hlavě právě tehdy, když byli sami na procházce. Filozof Nietzsche, který chodil pravidelně klidně devět hodin v kuse, popsal důležitost samoty takto: „potřebuji samotu, což znamená zotavení, návrat k sobě samému, závan svobodného, lehkého, hravého vzduchu.“
Kdybyste Nietzschemu z nějakého důvodu nedůvěřovali, dávám vám i moje slovo. Osamocené procházky jsou pro mě častokrát nejkrásnější částí dne. Člověk se ukotví v přítomném okamžiku, vychodí všechno, co ho trápí, a získá nadhled. Zkuste to a uvidíte. (Nejlepší je to bez sluchátek, ale když vám hudba pomáhá, tak proč ne?)
Nejlépe uděláte, pokud se vydáte do přírody. Procházky v přírodě a duševní zdraví totiž spolu úzce souvisí a výzkumy i zkušenosti lidí ukazují, jak moc je spojení s přírodou důležité pro naše štěstí.
Čtěte
Čtení je další z úžasných způsobů, pokud chcete trávit více času sami se sebou. Čtení je krásné z toho důvodu, že díky němu zapomeneme na všechna trápení a na chvíli se vrátíme do přítomnosti.
Můžete se ponořit do příběhu anebo se začíst do nějaké vzdělávací knížky. Z oblasti psychologie a duševního zdraví najdete spoustu zajímavých knih, díky kterým můžete pochopit věci, které se vám dějí a dozvědět se, jak s nimi pracovat.
A co vy? Trávíte rádi čas jen s sebou? Jak se přitom cítíte?