Zář 252020
Psychologická pomoc: Jak zvládat covid-19?

Přišel podzim a my čelíme druhé vlně pandemie covidu-19. Věřím, že mnoho lidí tato skutečnost stresuje, a proto vám malá psychologická pomoc přijde jistě vhod. Vím, jak těžké může být bát se nemoci, pociťovat sociální izolaci, mít obavy o své zaměstnání, chtít zase žít jako dřív. V tomto článku bych vám ráda předala několik tipů pro “přežití” v této době a také odkazy na odbornou psychologickou pomoc.

Nejste v tom sami

Nejistota, strach, úplná změna životního stylu, omezení naší svobody, obavy o finanční situaci nebo ztráta sociálních kontaktů. To vše se teď odehrává, a ačkoliv by před rokem nikoho nenapadlo, že budeme žít v takové době (kdy se pravidla mění chaoticky ze dne na den a my se nemůžeme na nic spolehnout), teď v ní žijeme a všichni společně čelíme jedné výzvě – překonat ji.

Psychické obtíže jsou v tomto období mnohem běžnější. Národní ústav duševního zdraví například zjistil, že kvůli covidu se četnost depresí zvýšila až třikrát a úzkostí dvakrát. Tyto děsivá čísla ukazují, jak je teď důležité pečovat o duševní zdraví více než kdy jindy. Každopádně, nejste v tom sami. Jakkoliv se teď cítíte, nejste v tom sami.

Psychologická pomoc: Tipy, jak to zvládat

Sesbírala jsem pro vás několik tipů, které doporučují organizace jako WHO a přidala pár svých vlastních, které pomáhají mně. Nezapomínejte přistupovat k radám s ohledem na to, kdo jste vy! Každý sám ví, co mu nejvíce prospívá, ale psychologická pomoc může být samozřejmě nápomocná.

Co můžu ovlivnit během pandemie covid-19, na co nemám vliv, psychologická pomoc
Nemá smysl řešit to, co nemůžeme ovlivnit. Zaměřme se raději na to, co je v našich silách.

#1 Mediální detox

Média nás denně zahlcují zprávami o tom, co se děje, kolik lidí se nakazilo a kolik zemřelo. Jak vůbec můžeme být duševně v pořádku, když každý den nám někdo diktuje čísla nemocných a mrtvých lidí?

Média se za údajné “vytváření paniky” často kritizují, ale já myslím, že je to spíš náš problém. Je to trošku jako brát si drogu a stěžovat si na toho, kdo nám jí nabízí. Dobu strávenou konzumací zpráv můžeme přece ovlivnit my sami. Omezte proto tuto dobu na minimum. Třeba 15 minut denně? Jen zkontrolovat, jaká jsou nová opatření a jít si zase po svém. A kašlete na prognózy, nikdo nemůže jistě říct, co bude, ani sebeznalejší odborník.

#2 Ventilovat, ventilovat

Emoce či myšlenky, které se během pandemie objeví, mohou být cizí a neznámé. To nás může vyvést z míry. Ale nebojte, je logické, že se můžete cítit všelijak špatně, dokonce i tak, jak jste se ještě nikdy necítili.

“Asi každý člověk se v jistém momentě svého života může dostat do stavu, ve kterém pocítí hranici šílenství. Zejména v době, kdy je vystavený náhlým změnám, stresu, který je spojený s bezmocností.”

Psychiatr Pavel Černák

Důležité pro naše duševní zdraví je ventilovat naše pocity, emoce, myšlenky směrem ven z nás. Psychiatr Pavel Černák hovoří o tom, že by se měly ventilovat i maličkosti, protože nikdy nevíme, kdy “maličkost” může přerůst v něco velkého. Mluvte s lidmi, kterým důvěřujete, nebo alespoň sdílejte své trable na sociálních sítích (reddit je na to skvělá platforma, pokud umíte anglicky). Doporučuji také psát deník, zkrátka dělat vše proto, abyste ze sebe vše dostali pryč. I drobnosti.

#3 Sociální kontakt

Opatření druhé vlny jsou zatím benevolentnější a svým způsobem nám dovolují se navzájem vídat. Nechci nikoho nabádat k pořádání bujarých večírků, ale prosím nezapomínejte na to, jak je sociální kontakt důležitý pro naše zdraví. Dejte si sraz s přáteli a jděte třeba do přírody na procházku. Potřebujete se navzájem.

Pokud trávíte čas doma s rodinou, snažte se dělat všechno proto, abyste zachovali dobré vztahy. Je zcela přirozené, že vám budou příbuzní lézt na nervy, ale buďte ochotni na vztazích pracovat. Buďte navzájem tolerantní ke svým náladám, respektujte své potřeby a dopřejte si čas o samotě.

#4 Laskavost k sobě samému

Žijeme v těžké době, proto je přirozené, že pro některé z nás může být těžké ji zvládnout. Důležité je být sám sobě oporou. Nevyčítejte si, že se cítíte špatně. To, že jste ve stresu nebo pociťujete úzkost nijak nesnižuje vaši hodnotu. Neznamená to, že něco nezvládáte.

Uvědomte si, že jste se proti své vůli ocitli v mimořádné situaci, která vám bere to, co máte rádi. Proto nedává smysl být na sebe přísní, zlí nebo si podkopávat vlastní nohy pochyby o tom, zda “jsme dost silní”. Buďte na sebe, prosím, hodní. A buďte prosím hodní i na ostatní, nevíte, čím si teď kdo prochází (ostatně to nevíme nikdy, proto bychom měli být vždy laskaví na lidi kolem nás.)

#5 Zdravý životní styl

I během pandemie můžete žít zdravě. Choďte ven, jezte hodně ovoce a zeleniny, pohybujte se a choďte včas spát. Nezapomínejte také na zásady psychohygieny, o kterých najdete na tomto blogu několik článků. Ty vám pomohou zbavit se stresu a snížit tak tlak na křehké duševní zdraví.

#6 Překážka nebo příležitost ?

Poslední tip se týká našeho postoje. Jaký je název tohoto blogu? Na vybranou. Ano, protože my máme na vybranou. Buď se budeme k celé situaci stavět s odporem, budeme litovat sami sebe, že jsme se v ní ocitli a nadávat na vládu a média. Nebo přijmeme tuto situaci, kterou stejně změnit nemůžeme a pojmeme ji jako příležitost. Jako příležitost podniknout ve svém životě změny, jako příležitost naučit se něco nového, jako příležitost zastavit se, jako příležitost si uvědomit, že se o své duševní zdraví musíme starat. Můžeme si vybrat. Je to jen na nás.

#7 Vyhledej odbornou pomoc

Pokud vám přijde, že už na to sami nestačíte, pokud se objevují myšlenky na sebevraždu, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Není to ostuda, prosím neberte to tak, že návštěva psychologa znamená, že na to nestačíte. Říct si o pomoc, když ji potřebujeme, nás naopak šlechtí. Zde jsou odkazy a telefonní čísla, které vám pomoc jistě poskytnou:

Psychologická pomoc – telefonní linky

Linka psychologické pomoci během pandemie – 1221 (Po-pá – 8:00 až 19:00, So-Ne – 9:00 – 16:30

Linka bezpečí – 116 111 (Děti a mládež do 26 let, ZDARMA, nonstop)

Linka bezpečí – 116 123 (Krizová linka pro dospělé, ZDARMA, nonstop)

Více telefonních linek (pro důchodce, domácí násilí, pozůstalí) na webu Ministerstva zdravotnictví.

Další užitečné odkazy

Koronavirus Psychopomoc

Nevypusť duši

WHO o duševním zdraví (anglicky)

Psychologickou pomoc také může nabízet vaše škola či město

Zkuste také tento kanál na youtube

Jak zvládáte situaci vy? Co vám pomáhá ? Podělte se dole v komentářích.


Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.