Čvc 242020
Vztahy a duševní zdraví: Chcete se cítit lépe? Choďte mezi lidi

Tento článek je součástí seriálu PSYCHOHYGIENA.

“Když přednáším o výzkumu štěstí, požádám své posluchače, aby zavřeli oči a zapřemýšleli, kdy se naposled cítili opravdu šťastní…Dál se jich pak zeptám, zda v té vzpomínce jsou sami nebo s někým, a obvykle devět z deseti řekne, že s někým.”

Meik Wiking, Hygge – prostě šťastný způsob života

Každý jsme jiný. Někdo si bez bujaré společnosti nedokáže představit ani den. Jiný bývá raději sám se svými myšlenkami a do společnosti vyrazí jen občas. Faktem ale je, že nezávisle na tom, jak moc jsme extrovertní, každý z nás je bytostí společenskou a samota může mít na naše zdraví neblahé důsledky. Zdravé vztahy proto k životu potřebuje každý z nás.

Hlavním poselstvím tohoto článku je fakt, že sociální vazby jsou pro náš život absolutně zásadní. Čtěte dál, abyste zjistili proč tomu tak je, na čem ve vztazích záleží a jak dosáhnout lepších vztahů.

Hygge a vztahy

Určitě jste již slyšeli o hygge – šťastném způsobu života, který praktikují Dánové a opakovaně se tak umísťují na žebříčku nejšťastnějších zemí světa hodně vysoko. Hygge můžete prožívat i o samotě, ale největší sílu má právě v přítomnosti druhých lidí. Autor knížky uvádí, že vztahy s lidmi se ukázaly být tím nejspolehlivější ukazatelem toho, proč je jeden člověk šťastnější než druhý. Míra štěstí se dokonce liší více podle kvality vztahů, které dotyčný má, než podle výše příjmu či dosažené slávy.

Hygge a vztahy
Příjemná atmosféra hygge večeře

Vztahy a duševní zdraví

Na co všechno má tedy vliv to, že trávíme čas ve společnosti lidí, které máme rádi? Bylo prokázáno, že lidé, kteří mají pevnější vazby s ostatními, prožívají méně častěji deprese a úzkosti, a mají v důsledku toho vyšší sebedůvěru. Když jsme součástí nějaké skupiny, naplňujeme tím naši potřebu někam patřit, což poté zvyšuje pocit smyslu života. Vztahy nám navíc umožňují sdílet naše prožitky, dostávat a rozdávat emocionální podporu nebo se svěřit s našimi starostmi.

Dokonce i pouhé mluvení s lidmi má spoustu pozitivních benefitů pro naše zdraví. Během kontaktu s druhými (objetí, podání ruky) se totiž uvolňuje například hormon Oxytocin, neboli hormon lásky, který způsobuje, že se cítíme více spokojení a zároveň snižuje stres, strach a zmírňuje bolest. Naopak dopady sociální izolace mohou být pro naše zdraví kritické. Některé výzkumy dokonce přicházejí na to, že sociální izolace je stejně nebezpečná pro naše zdraví jako například kouření.

Kvalita nebo kvantita?

Někdy máme tendenci hodnotit naše vztahy podle jejich kvantity. Čím více vztahů ale máme, tím méně jsme schopni je udržovat tak, aby za něco stály. Pokud chceme mít kvalitní vztahy je potřeba se o ně starat a snažit se o to, aby byly v rovnováze – aby jsme dostávali tolik, kolik do vztahu sami vkládáme.

Kvalita vztahů je totiž mnohem důležitější než jejich kvantita. Nezdravé vztahy jsou pro psychiku horší, než když jsme sami. Na to nesmíme zapomínat. Podmínkou proto, aby pro nás byly vztahy prospěšné je to, že se s dotyčnými lidmi cítíme dobře.

Jak jsem psala na začátku, každý z nás je jiný. Někomu vždy bude více vyhovovat klidný večer s pár přáteli nebo s rodinou, zatímco jiného to bude táhnout na velkou party v klubu. Najděte si co vám vyhovuje a netlačte se do něčeho, co vám není příjemné.

Jak budovat vztahy?
Jak pěstovat vztahy?
Přátelé

Socializace aneb pojďme vztahům naproti

Vztahy jsou mnohem komplikovanější zásadou psychohygieny než kterákoliv z těch, o kterých jsem již psala. Není to o tom si sednou a relaxovat nebo jít spát o hodinu dřív než obvykle. Vztahy totiž nezávisí pouze na nás a na našem rozhodnutí.

Proto chápu, že pokud se cítíte sami a čtete tento článek, není to pro vás příliš příjemné. Ale nezoufejte, to, že nemůžeme ovlivnit naše styky s ostatními lidmi, není tak úplně pravda. Nemůžeme sice nikoho nutit, aby byl našim přítelem, ale můžeme jít vztahům naproti.

Získáš více přátel za dva měsíce, pokud se o ně budeš zajímat, než za dva roky, během kterých se budeš snažit, aby se oni zajímali o tebe.

Dale Carnegie

Přidejte se k nějaké skupině

Existuje spousta kroužků, organizací či komunit, kde budou za nové členy určitě rádi. Ať už to je nějaký týmový sport, výtvarný kroužek, hodiny jógy nebo dobrovolnictví všeho druhu – všechno to jsou aktivity, při kterých dochází k socializaci, a v důsledku toho ke snižování vašich pocitů samoty a zvyšování sebevědomí, pocitů spokojenosti a smyslu života.

Udělejte první krok

Často si s někým rozumíme, ale vše, co pro budování vztahu děláme je, že čekáme, až nám dotyčný napíše, zavolá, až bude chtít jít ven. Nemusíme čekat, až se o nás ostatní začnou zajímat. Proč bychom nemohli být my tím, kdo udělá první krok?

Vzpomeňte si na staré přátelé, které byste rádi viděli, ale už dlouho jste si neměli šanci popovídat. Ozvěte se jim. Nechte za hlavou obavy, zda vůbec budou mít zájem. Vezměte svůj život do svých rukou, nenechávejte všechnu aktivitu jen na ostatních.

Lidé jsou sami, protože staví zdi namísto mostů.

Joseph F. Newton Men
Vztahy a duševní zdraví
Socializace a duševní zdraví

Budujte vztahy

Vztahy se nevytvoří samy jen tak ze vzduchu. Musí se o ně pečovat. Nebojte se jít více do hloubky, nechte řeči o počasí stranou a mluvte s druhými o tom, co vás opravdu zajímá. Zároveň se o druhé upřímně zajímejte, protože pokud budete stále povídat jenom o sobě a o svých problémech, budete své kontakty jeden po druhém postupně ztrácet.

TIP: Nebojte se ukázat druhým, že nejste dokonalí. Často se snažíme v nových vztazích ukazovat sami sebe v nejlepším světle, což je logické a přirozené. Nikdo z nás ale není perfektní a lidé se chtějí přátelit s lidmi a ne s nějakými dokonalými roboty, co nedělají chyby.


Závěrem

Vztahy jsou složité ve všech možných podobách. Pravděpodobně jste se už několikrát v lidech zklamali, někdo vás zradil nebo odešel, když jste ho nejvíce potřebovali. Nedovolte ale, aby jste kvůli špatným zkušenostem z minulosti lámali hůl nad lidmi jako takovými. Už z podstaty naší existence potřebujeme trávit čas mezi lidmi a navzájem se obohacovat.

Pro více podobných článků si přihlašte odběr =) Nebo mě sledujte na sociálních sítích!

Sledujte Na Vybranou na facebooku

ZDROJE

https://www.mindbody7.com/news/2017/12/28/want-better-mental-health-socialize

https://www.mentalhelp.net/self-help/socialization/

https://news.gallup.com/poll/107692/social-time-crucial-daily-emotional-wellbeing.aspx

https://www.lifehack.org/artic les/communication/5-ways-to-build-stronger-relationships.html

https://www.mentalhealth.org.uk/statistics/mental-health-statistics-relationships-and-community

https://www.mentalhealth.org.uk/publications/relationships-21st-century-forgotten-foundation-mental-health-and-wellbeing

Wiking, M. (2016). The little book of hygge: The Danish way to live well. London: Penguin Books.


Reader Comments

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.