Bře 292021
Cesta ke zdraví – 5 tipů, jak posílit imunitu

Imunita si zaslouží mnohem větší pozornost, a to nejen v době pandemie. Žijeme v časech, kdy i běžné denní úkony provádíme na pozadí stresu a strachu. Dlouhodobý stres je však zásadním nepřítelem imunitního systému a není pak divu, že často podléháme různým infekcím. Naše imunita nás chrání ze všech sil, my bychom ji však měli jít naproti dodržováním zdravého životního stylu. Jak imunitu posílit?

Porozumění tomu, jak imunita funguje, co jí škodí a co naopak prospívá, nám umožňuje vydat se cestou ke zdraví.

V tomto článku se dozvíte:

Pochopíte také, proč je tak důležitý spánek a zjistíte, jaké potraviny jsou podstatné pro správnou činnost střev.

Co je to imunita?

Imunita je schopnost našeho organismu bránit se proti proti vnitřním i vnějším vlivům, které nás ohrožují. Imunitní systém funguje jako ochranný štít proti virům, bakteriím, toxinům nebo nádorovým buňkám.

Často se hovoří o tom, že musíme imunitu posilovat, abychom byli zdraví. Tento pojem, je však lehce zavádějící, protože ve skutečnosti jde spíše o nastolení rovnováhy a správné míry efektivity našeho imunitního systému.

Opakem oslabené imunity jsou totiž tzv. autoimunitní onemocnění, která jsou projevem situace, kdy se imunitní systém obrátí proti vlastním orgánům, například proti štítné žláze. Přecitlivělost imunitního systému se také projevuje alergiemi.

Jak funguje imunita?

Imunitní systém je velmi komplexní soubor buněčných mechanismů. Mnozí z nás si ze seriálu Byl jednou jeden život pamatují, jak bílé krvinky bojovaly s viry, které vnikly do těla.

Ve skutečnosti se do ochrany organismu zapojují také orgány. Mimo lymfatických orgánů, se o ochranu organismu zasazují také naše střeva, slezina i největší orgán – kůže. Každý den probíhají v těchto orgánech nekončící boje proti patogenům.

Zdroj obrázku: https://atamashi.net

Velmi podstatným orgánem pro vyváženou imunitu jsou právě střeva a střevní mikrobiom. Až 70 % imunitního systému se nachází ve střevech. I proto musíme o svá střeva správně pečovat.

Lymfocyty

Existuje několik typů bílých krvinek, které jsou součástí tzv. specifické (získané) imunity. Patří mezi ně B-lymfocyty, které mají na starost tvorbu protilátek, a T-lymfocyty, které rozeznávají infikované nebo nádorové buňky. T-lymfocyty vznikají v kostní dřeni a dozrávají v brzlíku – klíčovém orgánu naší imunity.

Brzlík je společně s lymfatickými orgány součástí lymfatického systému, ve kterém koluje nažloutlá tekutina zvaná lymfa. Ta z těla vyvádí škodlivé látky a hraje tak významnou roli v celém imunitním systému. Lymfu v těle rozproudíme plynulým pohybem a dostatečným pitným režimem.

Když lymfocyty narazí na potenciální hrozbu, spustí se imunitní reakce, kterou můžeme pocítit ve formě příznaků. Poté, co se lymfocyty setkají s hrozbou podruhé, je reakce rychlejší, a to díky vytvořené buněčné paměti.

To jen velmi stručně k tomu, jak imunita funguje. Celý systém je samozřejmě mnohem složitější. Pojďme se ale nyní podívat na to, co imunitu oslabuje.

Jak působí na imunitu stres?

Stres je důležitým hráčem na poli zdraví a má obrovský vliv na naši vitalitu. To poukazuje na nepopiratelné propojení tělesného a duševního zdraví, které si často vůbec neuvědomujeme. Ne nadarmo se říká: “veselá mysl, půl zdraví.” Vyšší odolnost proti nemocem je jen jeden z mnoha důvodů, proč bychom měli více pečovat o své duševní zdraví.

Stres sloužil našim předkům k rychlejší reakci na nebezpečí, připravoval organismus k reakci bojuj – uteč, výsledkem jsou fyziologické projevy, které všichni známe. Prvotní vyplavení hormonů jako je adrenalin po určitou dobu imunitu podporuje. V pozdějších fázích stresu však do hry vstupuje stresový hormon kortizol, který má za následek snižování imunity.

Tempo naší doby způsobuje, že jsme ve stresu téměř neustále. Pro tělo však rozhodně není dobré, nachází-li se neustále v režimu bojuj-uteč a v důsledku toho přicházejí nepříjemné následky v podobě zdravotních potíží.

Nejde jen o stres psychický související s emočním prožitkem, podle MUDr. Vojáčka se potkáváme také s dalšími typy stresu:

  • fyzickým stresem, který nastává, když tělo nefunguje optimálně (zkrácené, oslabené či přetížené svaly),
  • fyzikálním stresem, který nastává při vystavení těla modrému světlu z obrazovek a elektromagnetického smogu,
  • chemickým stresem, který nastává, při kontaktu s toxiny ve stravě, čistících a pracích prostředcích a kosmetiky.

Stres navíc negativně působí také na střevní mikrobiom, který je, jak jsme si řekli, centrem celého imunitního systému.

Kromě stresu škodí imunitnímu systému také kouření, časté pití alkoholu, nezdravá strava nebo dehydratace.

Jak posílit imunitu?

Pokud jste si sem přišli pro odpověď na otázku, jak rychle posílit imunitu, asi vás zklamu. V akutních případech jistě poslouží nějaké doplňky stravy nebo vitamíny na imunitu, které je vhodné prokonzultovat se svým lékařem. Podpora imunity je však dlouhodobý proces a oslabenou imunitu zachráníme jen a pouze zdravým životním stylem.

1) Podpora imunity pomocí zdravé stravy

Zdravá strava je naprostý základ všeho. Tělo bez dostatku živin, vitamínů a energie zkrátka nefunguje tak, jak má. To neznamená, že si člověk nemůže dopřát čokoládovou tyčinku nebo pizzu, důležité je sladké a tučné potraviny, vyvážit těmi zdravými.

Změna stravovacích návyků není snadná, snadné však je zařadit do svého jídelníčku pár potravin, které podporují imunitu a zdravá střeva. Zde je několik tipů.

Probiotika

Probiotika jsou pro člověka velmi užitečné mikroskopické organismy, které podporují správnou činnost střev. Jejich příznivý vliv na imunitu člověka je taktéž prokázaný. Není navíc nutné kupovat doplňky stravy, probiotika se nacházejí v běžně dostupných potravinách.

Probiotika naleznete například v těchto potravinách:

  • bílé jogurty a podmáslí
  • zakysané mléčné výrobky – acidofilní mléko, kefír, atd.
  • kysané zelí a nakládané okurky
  • tempeh – kvašený výrobek ze sóji
  • kombucha – fermentovaný nápoj

Spolu s probiotiky je na místě zmínit také prebiotika, která podporují růst střevní mikroflóry. Mezi známá prebiotika se řadí například vláknina, kterou nalezneme v celozrném pečivo a přílohách, ovesných vločkách, luštěninách nebo zelenině a ovoci.

Ovoce a zelenina – vitamíny na imunitu

Důležitost ovoce a zeleniny asi není třeba zdůrazňovat. Ovoce i zelenina jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek nezbytných pro lidské tělo.

Důležité vitamíny na imunitu jsou C, D a A. Můžeme je užívat pomocí doplňků stravy, nachází se ovšem také v potravinách, které lze snadno zařadit do jídelníčku:

  • A – brokolice, houby, játra, ryby, vejce
  • C – citrusy, kiwi, jahody, červené papriky a další
  • D – cereálie, jogurty, džusy obohacené o vitamín D

Vitamín D však získáváme ze stravy pouze z 20 %, z 80 % čerpáme vitamín D ze slunce, proto je vhodné jej přes zimu doplňovat ve formě tablet.

Kvalitní nezpracované potraviny

Zásadním kritériem vhodné a zdravé stravy je její kvalita. Platí, že čím více je potravina průmyslově zpracovaná, tím méně je také zdravá. Bohužel dnes jíme téměř výhradně průmyslově zpracované potraviny namísto nezpracovaných přírodních surovin.

Taková strava však během procesu zpracování přichází o velkou část svých vitamínů, minerálů a živin.

O stravě by se toho samozřejmě dalo napsat mnohem více, myslím, že pro účel tohoto článku to však takto stačí a můžeme se přesunout k dalšímu způsobu, jak posílit imunitu.

2) Dostatek spánku

Dostatek spánku je pro naše zdraví klíčový, a to jak pro fyzické, tak pro duševní. Odpověď na otázku, jak dlouho máme spát, abychom měli dostatek spánku, je individuální. Obvykle se však ideální doba pohybuje okolo 7-9 hodin.

Nedostatek spánku má na naše zdraví fatální dopady. Přitom se průměrná doba spánku každých 10 let zkrátí o 27 minut. Neodpustím si pro zamyšlení připsat poznámku, kterou jednou pronesl CEO Netflixu R. Hastling : “Naší největší konkurencí je spánek. A vítězíme!

Spánková prokrastinace je dnes častým jevem. Kdykoliv se však vzdáváme spánku kvůli práci nebo zábavě, měli bychom si uvědomit, že tím svému tělu způsobujeme nemalé potíže. Jednou za čas se samozřejmě nic neděje, dlouhodobý spánkový deficit ovšem vede k závažným zdravotním komplikacím.

Těm, kteří se se spánkem trápí, doporučují článek o tom, jak lépe spát?

3) Pohyb a čerstvý vzduch

Vliv pohybu na naše zdraví nelze za žádných okolností popřít. Při pohybu například pomáháme rozproudit lymfu, a to i při obyčejné chůzi. Pohyb na čerstvém vzduchu je vůbec nejlepší, jelikož načerpáme ze sluníčka pro imunitu tolik důležitý vitamín D. I dvacetiminutová procházka na čerstvém vzduchu dokáže divy.

Více o příznivých účincích pohybu se můžete přečíst v rozhovoru o pohybové terapii nebo v článku o pohybu a duševním zdraví.

4) Otužování a sauna

Otužování zažívá v posledním roce velký boom a stále více lidí na něj nedá dopustit. Otužování bezesporu podporuje imunitu, zoceluje tělo i ducha a posiluje kardiovaskulární systém. To je jen část blahodárných účinků, které otužování přináší.

Studie také prokázaly, že pravidelné saunování zvyšuje produkci bílých krvinek a posiluje tak imunitu.

5) Snižování stresu

Na jedné straně můžeme imunitu posilovat zdravou stravou, dostatečným spánkem a pohybem, na straně druhé bychom však měli omezovat faktory, které naopak imunitu oslabují. Sem patří především stres, v jehož důsledku je funkce imunitního systému potlačována. Vyhýbat bychom se měli také alkoholu nebo kouření.

Snižovat stres, obzvlášť pokud se jedná o jeho chronickou formu, není nic snadného a opět jde o běh na dlouhou trať. To však neznamená, že neexistují činnosti, které tělo dokážou téměř okamžitě zklidnit.

Patří sem například:

  • praktikování jógy
  • meditační a relaxační techniky
  • dechová cvičení
  • masáže i automasáže
  • procházka v přírodě

Masáže jsou také jedním ze způsobů, jak posílit imunitu. Není přitom potřeba navštěvovat maséra, základní masážní techniky si lze vyzkoušet také doma. Já osobně používám masážní pěnový válec, automasáže lze však provádět také pomocí tenisového míčku.

Babské rady pro posílení imunity

Naše babičky měly na posílení imunity vlastní recepty. Ti z vás, kteří jejich umění nepřestáváte věřit, jsem zde připravila pár tradičních babských rad pro posílení imunity.

Silný vývar

Poctivý domácí vývar má mimo spousty dalších benefitů vliv také na imunitu.

Česnek a cibule

Jíst dva až tři stroužky česneku denně nezní sice zrovna lahodně, podle našich babiček to však může mít velmi příznivý vliv na zdraví.

Podobně je na tom také cibule, kterou se doporučuje konzumovat společně s medem. I když věřím, že cibulový čaj asi všichni raději nahradíme nějakým tím doplňkem stravy. Anebo ne? 🙂

Zázračné bylinky

I některé bylinky mohou mít příznivý vliv na imunitu. Pokud nedáte dopustit na léčivé účinky darů přírody, vyzkoušejte na podporu imunity echinaceu, šípky, rakytník nebo kopřivu. Jedná se o způsob, jak posílit imunitu přírodní cestou.

Echinacea je známá pod českým názvem Rudbekie nebo Třapatka.

Cesta ke zdraví

Posílení imunity je cestou ke zdraví, po které může kráčet každý z nás. Tipy pro oslabenou imunitu, o kterých jsem psala v tomto článku, mají mnohem více příznivých účinků pro naše tělo než “pouze” posílení imunity. Zajímavé je, že spousta z nich je totožná s metodami duševní hygieny. Duševní zdraví je totiž nedílnou součástí celkové vitality člověka.

Nejvíce naší imunitě prospějeme, pokud budeme mírnit každodenní stres. Samozřejmě se nemůžeme stresových situací zcela vyvarovat, navíc zdravá míra stresu nás stimuluje k lepšímu výkonu a může být i prospěšná. Koneckonců role stresových hormonů neměla za cíl tělu škodit, ale pomáhat mu uchránit se před nebezpečím.

Nezapomínejme také na to, že zásadní je pocit zdraví uvnitř naší mysli. Sledování a vyhledávání symptomů ničemu nepomáhá a vitamíny na imunitu nám nebudou nic platné, pokud budeme nepřetržitě přemýšlet nad tím, zda nejsme nemocní.


Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.