Srp 182020
Sebepoznání: Jak udělat první krok na dlouhé cestě?

Tento článek je součástí seriálu PSYCHOHYGIENA. Na konci článku najdete pracovní listy SEBEPOZNÁNÍ ke stažení zdarma!

Znáte sami sebe? Sebepoznání je naprosto klíčovým pilířem spokojeného života. Abychom mohli tvořit život, jaký chceme, potřebujeme vědět, co nás dokáže naštvat, co naopak milujeme, čeho chceme dosáhnout nebo jak reagujeme na různé situace. Když nevíme, co nás baví, jak pak můžeme najít naplňující práci? Když neznáme náš jazyk lásky, jak pak můžeme najít toho správného partnera? V tomto článku se dozvíte, jaké jsou metody sebepoznání a jak díky nim dosáhnout vyššího sebeuvědomění?

Nikde neplatí pořekadlo “cíl je cesta” více než právě u sebepoznání. Sebepoznávání je proces bez konce. Nikdy si neřeknete: “tak a teď už o sobě vím všechno!” Věkem se každý z nás mění, proměňují se naše hodnoty, názory i koníčky. Ocitáme se v nových situacích, stavíme se před nové lekce. Proto je sebepoznání nikdy nekončící výpravou, která po cestě plodí sladké ovoce. Nelze ho dosáhnout skrze knihy o sebepoznání nebo testy sebepoznání, je to každodenní práce, která vyžaduje velkou vnímavost, trpělivost i empatii.

Co vám sebepoznání přinese?

“Poznání sebe sama je počátek vší moudrosti.”

Aristoteles

Jak jsem již psala v úvodu, pokud budete vědět, co chcete a kdo jste, budete v životě spokojenější. Zjistíte, kdy říkat ne a kdy ano. Bude pro vás snazší najít práci či studium, které vás bude naplňovat. Zároveň se ale naučíte respektovat sebe jako osobu, která má dobré i špatné vlastnosti. Přijmete svoje chyby a protože si jich budete vědomi, nepřekvapí vás v nejméně vhodné době. Navíc když zvládnete věci pojmenovat pravým jménem, mnohem lépe se vám pak bude pracovat na jejich odstranění.

Sebepoznání vede k vyššímu sebevědomí a lepšímu psychickému zdraví. Zlepšit ale může i zdraví fyzické, třeba pokud začnete hlouběji pozorovat své tělo – jak se cítí po různých jídlech, jaká fyzická aktivita mu vyhovuje a kolik spánku potřebuje.

a woman in red dress standing on green grass while holding a mirror
Photo by SHVETS production on Pexels.com

Jaké jsou metody sebepoznání?

Mám pro vás dobrou zprávu! Vše, co potřebujete k sebepoznání, už máte. Jste to jen vy sami a odhodlání, které vám nechybí, pokud čtete tento článek. Zkuste následující metody sebepoznání a zjistěte, kdo jste!

1) Čas na sebe

K sebepoznání potřebujete být chvíli sami. Naše reakce, emoce či chování se dá samozřejmě dobře pozorovat mezi lidmi, je však klíčové vyhradit si pár minut denně jen sami pro sebe. V čase věnovaném nám samým se můžeme ohlédnout za prožitým dnem a zpětně analyzovat naše pocity, úspěchy i trápení.

Nejlepší cestou k sebepoznání je pozorovat sám sebe. Nemusíte hned hodnotit, zda jste něco udělali správně nebo špatně a už vůbec ne, zda se cítíte, tak jak se cítit máte, protože pro city nejsou žádná pravidla. Jen se pozorujte, jako exemplář, který budete později popisovat ve své seminární práci, neboli v deníku!

2) Psaní deníku

Psaní deníku vám může pomoci s duševními problémy i běžnými starostmi. Zmírňuje stres, úzkost či depresi a pomůže vám srovnat si myšlenky v hlavě. Při psaní, ale i čtení starších zápisů funguje jako skvělý nástroj k sebepoznání. Poznáte své vzorce chování, svoje nálady i největší strachy. Když si poté budete číst zápisky z deníku staré několik měsíců, uvidíte svůj progres černé na bílém, což vám dodá motivaci a sebevědomí.

Jak psát deník?

Pro psaní deníku nejsou žádná pravidla. Můžete ho tvořit, jak vám nejlépe vyhovuje. Nejprve je potřeba si zvolit, zda budete psát na papír nebo na počítači. Papírový deník je romantická klasika a pohyb tužky po papíře působí velmi relaxačně. Elektronický deník má však také nesporné výhody – napíšete toho mnohem víc za méně času. Velké plus také je, že se dá chránit heslem (psát můžete klasicky do Wordu, já používám portál penzu.com).

Ačkoliv má deník největší benefity v případě, když píšeme každý den (koneckonců podle toho nese i svůj název), nic se nestane, když někdy vynecháte. Pravidelnost je ale důležitá, a tak zkuste každý den napsat alespoň pár řádků.

TIP: Více tipů pro psaní deníku najdete v článku 10 důvodů, proč si psát deník!

3) Vzdělání a výstupy z komfortní zóny

Další z dobrých metod sebepoznání je vzdělávání se čtením knih, článků nebo poslechem podcastů či videí. Každý z nás je sice jiný, ale v základu jsme všichni podobní. Jako příklad uvedu náš mozek, který funguje určitým způsobem a má své limity. Pokud tyto limity nebudeme znát, můžeme sami sebe vinit za to, že jsme si nezapamatovali 100 náhodných slov, přitom to vůbec není v našich kognitivních možnostech.

K poznání vlastního já vám pomůže i zkoušení nových věcí a výstupy z komfortní zóny. V nových výzvách poznáme nové já, můžeme v nich najít svou vášeň a nebo naopak své hranice. Najednou uvidíme, čeho všeho můžeme dosáhnout, když jen trochu chceme, a tak poletí nahoru i naše sebevědomí.

Mezi metody sebepoznání patří i vzdělání.

4) Klíčové otázky

Dalším způsobem, jak dojít k sebepoznání, je pokládat sám sobě otázky. Najdete jich spoustu na internetu, můžete si vymyslet své nebo použít mé pracovní listy. Nezapomínejte ale, že smyslem otázek tentokrát není ani tak konečná odpověď, ale proces přemýšlení. Nedržte se striktně předepsaných otázek, zkuste odpovídat i na jejich varianty. Buďte kreativní.

Další metody sebepoznání:

  • Poslouchej komplimenty od ostatních a neodmítej je
  • Vnímej své emoce – negativní i pozitivní
  • Mindfulness – pozoruj, o čem přemýšlíš
  • Napiš si na konci dne 5 věcí, které ti udělaly radost
  • Vyzkoušej si volně dostupné testy temperamentu
  • Když už víš, kdo jsi, neboj se opravdu být sám sebou

Test Sebepoznání: Kdo jsem já?

Vemte si k ruce deset lístečků a na každý z nich napište jednu odpověď na otázku: Kdo jsem já? Jste snílek? Pilný student? Nebo třeba milující přítelkyně? Poté seřaďte těchto deset lístečků od nejdůležitějšího po nejméně důležité. V třetím kroce postupně mačkejte lístečky od těch nejméně důležitých. Jak se při tom cítíte? Je to nepříjemné, že? Cítíte najednou, jak vás těchto deset věcí tvoří tak, že je pro vás těžké se jich vzdát? Vidíte? Možná přicházíte na to, kdo jste. 🙂

Hodně štěstí na cestě za sebepoznáním!


Poznej sám sebe! Získej pracovní listy ZDARMA:


Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.