Tento článek je součástí seriálu PSYCHOHYGIENA.
Na konci článku pracovních listy sebepoznání ke stažení zdarma!
Sebepoznání je stěžejní pro spokojený život. Vědět, co nás dokáže naštvat, co milujeme, jaké jsou naše životní cíle nebo co chceme od svého budoucího partnera – to všechno nám pomáhá vytvořit si život, jaký chceme. Když nevíme, co nás baví, jak pak můžeme najít naplňující práci? Když nevíme, kam chceme v životě směřovat, jak si pak můžeme klást jasné cíle? Když nevíme, kdo jsme, jak pak můžeme žít náš život?
Sebepoznání je cesta za sebou samým, a ta je i jeho cílem. Je to cesta, na které se o sobě budeme dozvídat stále nové věci. Věkem se každý z nás mění, proměňují se naše hodnoty, názory nebo koníčky. Ocitáme se stále v nových situacích. Proto je sebepoznání nekončící cestou, která přináší spoustu benefitů. Nelze ho zcela dosáhnout pouze skrze knihy o sebepoznání nebo testy sebepoznání.
Benefity sebepoznání
“Poznání sebe sama je počátek vší moudrosti.”
Aristoteles
Jak jsem již psala v úvodu, pokud budete vědět, co chcete a kdo jste, budete v životě spokojenější. Budete vědět, kdy říkat ne a kdy ano. Bude pro vás snazší najít práci či studium, které vás bude naplňovat. Zároveň se ale naučíte respektovat sebe jako osobu, která má dobré i špatné vlastnosti. Přijmete svoje chyby a protože si jich budete vědomi, nepřekvapí vás v nejméně vhodné době. Navíc, když zvládnete věci pojmenovat pravým jménem, mnohem lépe se vám pak bude pracovat na jejich odstranění.
Sebepoznání vede k lepšímu sebevědomí a lepšímu psychickému zdraví. Zlepšit ale může i zdraví fyzické, pokud se vydáte poznávat své tělo – jak se cítí po různých jídlech a jaká fyzická aktivita mu vyhovuje.

Sebepoznání a sebepojetí – jak začít?
1) Čas na sebe
Sebepoznání je úzce spjato s časem věnovaným pouze našemu já. Naše reakce, emoce či chování se dá samozřejmě dobře pozorovat mezi lidmi, musíme si ale vyhradit pár minut denně jen pro sebe, abychom se ohlédli za prožitými událostmi a zpětně mohli analyzovat naše počínání. Během dne často nemáme možnost přemýšlet nad tím, co se děje, příliš do hloubky, v čase pro to vyhrazeném ano.
Nejlepší cestou k sebepoznání je pozorovat sám sebe. Nemusíte ihned hodnotit, zda jste něco udělali správně nebo špatně a už vůbec ne, zda se cítíte, tak jak se cítit máte, protože pro city nejsou pravidla. Jen se pozorujte, jako nějaký exemplář, který budete později popisovat ve své seminární práci. Neboli v deníku!
2) Psaní deníku
Psaní deníku vám může pomoci s problémy psychického rázu. Zmírňuje stres, pomůže zvládat úzkost či depresi. Při zpětném čtení funguje jako krásný nástroj k sebepoznání, už vám neuniknou skryté vzorce vašeho chování. Poznáte, kdy máte špatnou náladu a kdy dobrou, pochopíte, co jsou vaše největší strachy.
Kdo si někdy psal deník, ví, že pokud člověka něco trápí, vypsat se ze všeho je neuvěřitelně osvobozující, skoro stejné jako se někomu svěřit.
Jak psát deník?
Pro psaní deníku nejsou žádná pravidla. Můžete ho tvořit, jak vám nejlépe vyhovuje. Nejprve je potřeba si zvolit, zda budete psát na papír nebo elektronicky. Papírový deník je klasika a je to takové romantické, hrozí ale, že ho někdo najde a přečte. Elektronický deník má výhody v tom, že většinou napíšete klidně tisíc slov a celý proces zabere méně času. Velké plus je, že se dá chránit heslem (psát můžete klasicky do Wordu, já používám portál penzu.com).
Ačkoliv má deník největší benefity v případě, když píšeme každý den, koneckonců podle toho získal i svůj název, myslím si, že pokud se přes den nestane nic o čem by stálo napsat, není třeba zápis tvořit. Zároveň všechny zápisy nemusí mít stejnou délku, někdy stačí pár vět, jindy popíšeme několik stránek.
3) Vzdělávat se a zkoušet nové věci
Důležitou složkou v sebepoznání je také vzdělávání se o sobě samém z knih či jiných zdrojů. Jsme lidé, každý z nás je sice jiný, ale v základu jsme všichni podobní. Jako příklad uvedu náš mozek, funguje určitým způsobem a má své limity, pokud tyto limity nebudeme znát, můžeme sami sebe vinit za dané nedostatky, přitom za ně vůbec nemůžeme. Dalším příkladem je třeba produkce hormonů, které nás dělají šťastnými. Proč se nenaučit, jak jejich produkci snáz vyvolat?
Zkoušení nových věcí, nových situací. To může být samozřejmě těžké, vycházet ze své komfortní zóny ostatně nikdy není nic jednoduchého. V nových situacích, ale poznáme nové já, můžeme v nich najít svou vášeň a nebo naopak své hranice.

4) Položit si klíčové otázky
Dalším způsobem, jak dojít k sebepoznání je pokládat si otázky. Najdete jich spoustu na internetu, můžete si vymyslet své nebo použít mé pracovní listy. Nezapomínejte ale, že smyslem otázek tentokrát není ani tak konečná odpověď, ale proces přemýšlení, který vás k ní vede. Nedržte se striktně předepsaných otázek, zkuste odpovídat i na jejich varianty. Buďte kreativní.
Další metody sebepoznání:
- Poslouchej komplimenty od ostatních a neodmítej je
- Vnímej své emoce a stavy radosti
- Mindfulness – pozoruj, o čem přemýšlíš
- Napiš si na konci dne 5 věcí, které ti udělaly radost
- Vyzkoušej si volně dostupné testy temperamentu
- Když už víš, kdo jsi, neboj se opravdu být sám sebou
Test Sebepoznání: Kdo jsem já?
Vemte si k ruce deset lístečků a na každý z nich napište jednu odpověď na otázku Kdo jsem já? Jste snílek? Pilný student? Nebo třeba milující přítelkyně? Poté seřaďte těchto deset lístečků od nejdůležitějšího po nejméně důležité. V třetím kroce postupně mačkejte lístečky od těch nejméně důležitých. Jak se při tom cítíte? Je to nepříjemné, že? Cítíte najednou, jak vás těchto deset věcí tvoří tak, že je pro vás těžké se jich vzdát? Možná přicházíte na to, kdo jste 🙂